Piękna pogoda i śnieg zachęcają do wyjazdu na narty. Dobre warunki dla narciarzy są w Beskidach, Bieszczadach. Nieco gorsze w Tatrach.

W Tatrach z pewnością przydałoby się więcej śniegu, a mniej wiatru. Na Kasprowym Wierchu rozszalał się halny, który w porywach osiąga nawet 100 km/h. Unieruchomił już kolejkę linową i zwiewa śnieg. A wyciąg krzesełkowy w Dolinie Gąsienicowej ruszył dopiero wczoraj po przerwie spowodowanej właśnie niewielka pokrywą śnieżną.

Śniegu zamiast przybywać, ubywa. Za to na niżej położonych stokach jest go pod dostatkiem, bo tam wyprodukowały go armatki śnieżne.

Warto wybrać się w Beskidy

O wiele lepsze warunki mają narciarze w Beskidach. Na tamtejszych stokach nie grozi im dziś odwilż. Teraz termometry pokazują minus 3, 4 stopnie Celsjusza.

Warunki na większości tras bardzo dobre. Ponad metr ubitego śniegu w Brennej, Korbielowie, Istebnej, Krynicy, Międzybrodziu, Myślenicach, Szczyrku oraz w Wiśle. Narciarze, którzy wybiorą się do Zwardonia, Ustronia, Bielska Białej i Cieniawy również nie powinni narzekać.

W ośrodku Pilsko w Korbielowie zjeżdżać można od godziny 8.00 do 20.00. Czynne są wyciągi: I z Korbielowa Kamiennej na Solisko, a także II i IV z Soliska na Buczynkę. Otwarte są dośnieżane trasy z Soliska do Kamiennej oraz z Buczynki do Soliska. Warunki są bardzo dobre. Do godziny 20.00 korzystać można z oświetlonej trasy numer 3 przy wyciągu I. Śniegu leży tam od 40 do 100 cm.

W ośrodku COS w Szczyrku zjeżdżać można ze Skrzycznego trasą FIS, a także Widokową ze Skrzycznego do Jaworzyny. Funkcjonuje wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne.

Na trasach w ośrodku narciarskim Czyrna-Solisko leży od 10 do 100 cm śniegu. Warunki na trasach dośnieżanych są dobre i bardzo dobre. Otwarte są wszystkie trasy. Na Solisku, gdzie trasa jest oświetlona, wyciąg jest czynny do godziny 20.00.

Dobre warunki utrzymują się także na Przełęczy Salmopolskiej między Szczyrkiem a Wisłą.

W rejonie Ustronia zjeżdżać można trasą czerwoną na Czantorii, gdzie leży od 50 do 70 cm. Otwarta jest trasa czerwona. W Wiśle narciarze skorzystają z obu tras na Stożku (40-60 cm). W Soszowie zjechać można trasami 1, 2, 3 i 6, gdzie śniegu jest od 15 do 45 cm. Bardzo dobre warunki są na Złotym Groniu w Istebnej.

Na Żarze w Międzybrodziu Żywieckim otwarte są: trasa główna i Polana. Leży tam 100 cm śniegu. Z kolei w Zawoi na Mosornym Groniu 40-60 cm. Warunki są dobre. Otwarte są też wyciągi Baca i Wojtek (50-100 cm).

Na wszystkich stokach pamiętajmy o tym, żeby się dobrze ubrać, bo miejscami może wiać dość silny, przenikliwy wiatr.

Bardzo dobre warunki w Bieszczadach

Na trasach zjazdowych na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, warunki dla narciarzy są dobre lub bardzo dobre. Na wyciągach narciarskich, gdzie temperatura powietrza wynosi od minus trzech do minus siedmiu stopni Celsjusza, leży od 25 do 70 cm śniegu. Są tam dobre i bardzo dobre warunki do uprawiania narciarstwa - mówi ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR, Kamil Krechlik.

W regionie średnia pokrywa śnieżna waha się od 10 do 20 cm. Nie pada śnieg. Wieje słaby lub umiarkowany wiatr.

Na północnych stokach w górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy, najniższy w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego.

Warto poszusować na Suwalszczyźnie

Na stokach na Suwalszczyźnie jest dużo śniegu, mroźno i słonecznie. W Szelmencie k. Suwałk w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji czynnych jest siedem wyciągów. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi tam ok. 80 cm. Od rana zjeżdżają narciarze, nie tylko z Polski, ale także z Litwy. Oprócz stoków, ośrodek proponuje snowpark oraz trasy dla narciarzy biegowych.

Na nartach zjeżdżać można także na górze Dąbrówka w Suwałkach, gdzie czynny jest jeden wyciąg. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 60 cm.

Więcej śniegu, bo ponad metr, jest na Pięknej Górze w Gołdapi. Tam czynne są trzy wyciągi narciarskie.