Senat przyjął ustawę ratyfikacyjną, dotyczącą Funduszu Odbudowy. Senatorowie nie wprowadzili w czwartek preambuły do tej ustawy. Senacka poprawka m.in. zobowiązywała władze RP, by środki z Funduszu Odbudowy były wydatkowane w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności.

Przebieg czwartkowych głosowań w Senacie to zaskoczenie - wcześniej wydawało się, że opozycyjna większość w izbie wyższej ma większość do tego, by na wniosek klubów KO i KP-PSL przyjąć do ustawy poprawkę. Preambuła miała, w zamyśle wnioskodawców, stanowić polityczną deklarację w sprawie prawidłowego wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy.

Kłopoty senatora

Senat w sprawie ustawy ratyfikacyjnej głosował w sumie cztery razy. Najpierw odrzucono wniosek mniejszości (senatorów PiS), by ustawę przyjąć bez poprawek. W tej sprawie "za" było 47 senatorów, 49 - "przeciw", dwóch wstrzymało się od głosu. Następnie Senat przeszedł do głosowania nad zgłoszoną przez KO i PSL poprawką, która została jednak także odrzucona. Za wprowadzeniem preambuły do ustawy głosowało 49 senatorów i tyle samo oddało głos przeciw. Jeden senator wstrzymał się od głosu.

W tej sytuacji marszałek Senatu Tomasz Grodzki odwołał się do art. 54 pkt. 1a regulaminu Senatu. Jak mówił, "w przypadku odrzucenia wszystkich zgłoszonych do ustawy wniosków lub poprawek albo nieprzyjęcia uchwały w sprawie ustawy w całości, marszałek poddaje pod głosowanie wniosek o odrzucenie ustawy, a w przypadku nieprzyjęcia tego wniosku, wniosek o przyjęcia ustawy bez poprawek".

W chwili, kiedy Grodzki zamierzał przejść do kolejnego głosowania, otrzymał informację o tym, iż jeden z senatorów głosujących zdalnie, Aleksander Pociej (KO), ma kłopoty z połączeniem internetowym. Marszałek ogłosił 3 minuty przerwy, po których zarządził głosowanie nad odrzuceniem ustawy. Przeciwko opowiedziało się 97 senatorów, nikt nie był "za", a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

W kolejnym głosowaniu, nad przyjęciem ustawy bez poprawek, "za" głosowało 98 senatorów, dwóch wstrzymało się. Nikt nie głosował "przeciw".

O odrzuceniu preambuły, jak wynika z informacji na stronie internetowej Senatu, zdecydowały głosy dwóch senatorów KO. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, a udziału w głosowaniu nie wziął Leszek Czarnobaj. Obaj głosowali zdalnie.

Sejm uchwalił ustawę ratyfikacyjną 4 maja. Tydzień temu ustawę rozpatrywały na połączonym posiedzeniu senackie Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Senatorowie odrzucili wówczas wniosek zgłoszony przez PiS o przyjęcie ustawy bez poprawek; większość senatorów poparła natomiast wniosek klubów Koalicji Obywatelskiej i KP-PSL o dodanie do ustawy preambuły.

Co znalazło się w preambule?

W preambule napisano m.in.: "W trosce o przyszłość i pomyślność naszej ojczyzny władze Rzeczpospolitej Polskiej deklarują, że środki z Funduszu Odbudowy będą służyć modernizacji państwa, rozwojowi i innowacyjności gospodarki, usprawnieniu ochrony zdrowia, wzmocnieniu systemu edukacji, ochronie środowiska i klimatu". "Władze Rzeczpospolitej Polskiej zobowiązują się, że środki z tego funduszu będą wydatkowane w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności z zagwarantowaniem równego traktowania podmiotów zainteresowanych realizacją projektów" - napisano w preambule.

Wskazano w niej, że władze RP wydatkując środki z Funduszu Odbudowy, "będą uwzględniały potrzeby wszystkich obywatelek i obywateli Rzeczpospolitej, wszystkich wspólnot lokalnych, samorządów, przedsiębiorców i pracowników, rolników i organizacji samorządowych". "W tym celu zostanie powołany komitet monitorujący, który będzie sprawował nadzór nad realizacją projektów oraz wydatkowaniem środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności" - podkreślono.

"Zakończyło się żenujące widowisko intryg"

Swojego zadowolenia z przebiegu głosowań w Senacie nie kryli przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy. "Zakończyło się żenujące i niepoważne widowisko intryg prowadzone ze szkodą dla obywateli i państwa. Polacy ocenią to sprawiedliwie" - napisała na Twitterze rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.


Cieszymy się z wyniku głosowania ws. ustawy ratyfikacyjnej, z tego, że Senat przyjął ustawę ratyfikacyjną bez poprawek; nie ma potrzeby, by ratyfikacja wracała do Sejmu - powiedział wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

To pewne zaskoczenie. Wydawało się bowiem, że opozycja przegłosuje preambułę do ustawy. To jednak dobre zaskoczenie. Dobre dla Polski. Mówię to bez żadnej satysfakcji, że wygraliśmy głosowanie. Natomiast mówię z poczuciem całkowitej pewności, że brak preambuły i brak konieczności powrotu tego projektu do Sejmu, to rozwiązanie właściwe z punktu widzenia interesów milionów Polaków - powiedział Jarosław Gowin w Polsat News.

Ratyfikacja decyzji o zasobach własnych UE przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja.