Komitet Organizacyjny Euro 2012 - powołany. Na jego czele stanął premier. Skończyło się pierwsze posiedzenie. Następne najwcześniej za miesiąc.

Jest możliwość jego przełożenia na początek pierwszej dekady czerwca, jeśli będą do tej pory gotowe już bardzo skonkretyzowane założenia ustawy o Euro-2012 - zapowiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej.

Oprócz krajowego Komitetu Organizacyjnego powstanie także wspólny polsko-ukraiński komitet koordynujący prace przed Euro 2012. Takie uzgodnienia zapadły po spotkaniu premierów - Jarosława Kaczyńskiego i Wiktora Janukowycza.

W kraju nad organizacją mistrzostw mają czuwać ministrowie z najważniejszych resortów, choć jeszcze nie wiadomo z których, a także organizacje pozarządowe. Rozbudowany zostanie również sztab, który przygotowywał naszą kandydaturę na wybory Euro 2012.

Wkrótce do Polski zawita UEFA, która powoła specjalną spółkę. To ona przejmie część zadań i odpowiedzialności.

Premier do końca na czele komitetu organizacyjnego Euro-2012?

Mistrzostwa dopiero za 5 lat. Za 2 lata kolejne wybory i PiS może władze stracić. Kto wtedy stanąłby na czele komitetu? Według premiera będzie to… premier Jarosław Kaczyński. Scenariusz wyborczej klęski z PiS-em w roli głównej, w ogóle przez szefa rządu nie jest brany pod uwagę. Kaczyński przyznaje wprawdzie, że w demokratycznych państwach rządy się zmieniają, ale jednocześnie ma nadzieję, że jego gabinet będzie działał długo i w 2009 PiS wybory także wygra. Skoro tak, to zmiana komitetu organizującego piłkarskie mistrzostwa 2012 nie będzie potrzebna.

Premier zapowiedział też, że będzie ustawa dotycząca organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Jarosław Kaczyński mówi, że ustawa ma pomagać usuwać przeszkody w pracach nad przygotowaniami do Euro 2012.