"Rozmawialiśmy o sytuacji wewnętrznej w Turcji. O tym, co działo się po próbie puczu rok temu" - mówił Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. "Mam nadzieję, że Turcja nie zejdzie z drogi ku wejściu do Unii Europejskiej" - dodał polski prezydent i w ten sposób zasugerował, że poruszył problem łamania praw człowieka w Turcji. Do rozmów o akcesji Turcji do UE odniósł się także Erdogan. "Chciałbym usłyszeć jasną deklarację - po prostu nie zwódźmy się wzajemnie, nie wódźcie nas dalej za nos" - powiedział.

Duda po spotkaniu z Erdoganem wyraził "radość i satysfakcję" z wizyty prezydenta Turcji. Cieszy mnie bardzo to, że ta wizyta odbywa się w Warszawie, jest to wizyta ważna, związana ze współpracą polityczną pomiędzy Polską a Turcją, związana także w ogromnym stopniu ze współpracą gospodarczą pomiędzy Polską a Turcją - podkreślił prezydent. Rozmawialiśmy, zarówno o współpracy wojskowej jak i współpracy kulturalnej - zaznaczył.

Jak poinformował, przed konferencją doszło do podpisania pięciu ważnych umów międzyrządowych.

Duda podziękował prezydentowi Turcji także za szereg działań w dziedzinie stosunków polsko-tureckich związanych z kwestiami współpracy kulturalnej.

Prezydent: Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej

Andrzej Duda podkreślił na wspólnej konferencji z Recepem Erdoganem, że Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej. Turcja od wielu lat aspiruje. Odbyliśmy dzisiaj z panem prezydentem także na ten temat bardzo szczerą rozmowę - powiedział Duda.

Dodał, że rozmawiał z Erdoganem również o sytuacji wewnętrznej Turcji "po tragicznych, dramatycznych wydarzeniach, po próbie zamachu stanu, do jakiej w Turcji doszło w zeszłym roku".

Była to bardzo szczera rozmowa, długa rozmowa z panem prezydentem. Ja tylko cały czas podkreślam, mam nadzieję, że drogi Turcji i UE będą nadal podążały w tym samym kierunku i że efektem tego wspólnego podążania będzie w końcu członkostwo, pełne członkostwo Turcji w UE -
powiedział Duda.

Jak zaznaczył, Turcja o członkostwo w UE ubiega się od bardzo dawna, te starania zaczęły się formalnie w 1963 r. Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa europejskiego. Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną role z uwagi na swoje miejsce geopolityczne, jak również ze względu na potencjał zarówno gospodarczy jak i militarny odgrywa dzisiaj Turcja - podkreślił Andrzej Duda.

Podziękował także Erdoganowi za to, że Turcja realizuje swoje zobowiązania wobec UE jeżeli chodzi o wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym.

Erdogan o akcesji do UE: Nie zwódźmy się wzajemnie, nie wódźcie nas dalej za nos

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił, że dla Turcji ważna jest także współpraca z Polską w ramach NATO. Dążymy do tego, żeby te relacje coraz bardziej zacieśniać - powiedział.

Poruszył również kwestię akcesji jego kraju do UE. Tutaj mamy pełne poparcie Polski w tej kwestii, ale UE nie otwiera dla nas swoich podwoi, ten proces trwa od 1963 roku - powiedział Erdogan. Ja chciałbym tak naprawdę usłyszeć jasną deklarację i oświadczenie: po prostu nie zwódźmy się wzajemnie, nie wódźcie nas dalej za nos - powiedział prezydent Turcji. Jeżeli chcecie przyjąć Turcję do UE, po prostu powiedzcie nam o tym, zróbcie to, jeżeli nie chcecie, powiedzcie nam to - dodał Erdogan.

(ph, mal)