Dwie dwie helodermy, czyli jadowite jaszczurki wykluły się z jaj we wrocławskim zoo. To gatunek, który rzadko się rozmnaża. To dość duża jaszczurka, której cechą charakterystyczną są żółte plamy na ciele.

We wrocławskim ogrodzie z jaj wykluły się tam dwie helodermy, czyli jadowite jaszczurki. Pierwszy posiłek zjadły po 10 dniach. Były nim przepiórcze jaja. 

Jest to taka naziemna jaszczurka, ociężała i powolna. Jednak w poszukiwaniu swojego przysmaku są w stanie wdrapać się na wysokie drzewo, żeby właśnie obrabować jakieś ptasie gniazdo - mówiła opiekunka Magda Fabiszewska - Jerzmańska. 

Helodermę meksykańską mają 43 ogrody zoologiczne w Europie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na świat przyszło tam 6 małych, w tym 2 we Wrocławiu. Ten gatunek nie rozmnaża się łatwo. Charakterystyczną cechą tej jaszczurki są żółte plamy na ciele. 

Ona ma je nie po to, żeby wyglądać ładnie, ale żeby ostrzegać. "Nie ruszaj mnie, ja jestem jadowita." Nie gryzie tak jak węże, że gryzie szybko i puszcza, tylko ona musi ten jad wpompować. Także zagrożenie jest naprawdę niewielkie, ale zdarzają się przypadki. Skutki są nieprzyjemne - podkreśla Radosław Ratajszczak prezes ZOO.

Objawami ukąszenia moga być silny ból, obrzęk, drgawki, czy nadmierne pocenie się. 

We wrocławskim ogrodzie mieszka około 12 000 osobników reprezentujących ponad 1 100 gatunków! Można je odwiedzić choćby dziś. 8 kwietnia to Dzień Miłośników ZOO. Ogrodów zoologicznych nie zostały zamknięte z powodu obostrzeń pandemicznych.