Kuriozalny powód dymisji szefa Służby Ochrony Państwa Tomasza Miłkowskiego, druzgocąca dla prokuratury decyzja sądu ws. zatrzymania byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, czy nazwiska polityków PiS-u, którzy mają się znaleźć na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego - to główne wydarzenia wtorku. Przygotowaliśmy dla Was specjalne podsumowanie dnia.

Szef SOP złożył rezygnację. Powód? Kuriozalna wpadka kierowcy premiera

Komendant Służby Ochrony Państwa gen. bryg. Tomasz Miłkowski złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska, po wcześniejszych ustaleniach z min. Joachimem Brudzińskim - podało Biuro Prasowe MSWiA. Jak dowiedział się reporter RMF FM, przyczyną tej decyzji mógł być niedawny kuriozalny incydent z udziałem kierowcy limuzyny premiera.


Kolejni ważni politycy PiS-u na listach do PE

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Muller - to kolejni członkowie rządu, którzy trafią na listy Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego - dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski. W sumie na liście PiS-u może się znaleźć około dwudziestu członków rządu. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika również, że czwórka w okręgu małopolsko-świętokrzyskim trafiła do posła Dominika Tarczyńskiego, który zasłynął z kontrowersyjnych wypowiedzi.

Adam Hofman o Joachimie Brudzińskim: Jest najbliższym współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego. To zużywa

Joachim Brudziński do PE? To dla mnie zaskoczenie - powiedział Poranny gość RMF FM Adam Hofman. Wyjazd do PE (...) zawsze przydaje się politykom. Brudziński złagodniał.(...) Jest najbliższym współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego odpowiedzialnym za partię. To zużywa, męczy, wypala. (...) Poza tym ma rodzinę. Musi myśleć w kategoriach samca - podkreślił.

Pytany o współpracę z Robertem Biedroniem odpowiedział: nie pracuję dla niego. Nie zdradzam nazwisk swoich klientów, ale nie pracuje dla polityków i dla Roberta Biedronia - tłumaczył.

CAŁA ROZMOWA DO PRZECZYTANIA TUTAJ

Bogdan Klich: Powtarzamy jak mantrę. Wszystkie dzieci powinny być objęte programem 500 plus

Cały czas przypominamy, że ze względu na zasadę równości, projekt 500 plus powinien obowiązywać każde dziecko, a zatem także pierwsze dzieci. I to powtarzamy jak mantrę. Uważamy, że nie tylko część dzieci, ale wszystkie dzieci powinny być objęte tym programem - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM senator PO i były minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Nie wiemy, co się za tym kryje. Ta dymisja jest nagła, ona jest szybka, myślę, że najbliższe dni pokażą, jaki jest jej powód - tak senator PO i były minister obrony narodowej mówi pytany o to, czy zaskoczyła go dymisja szefa Służby Ochrony Państwa gen. Tomasza Miłkowksiego. Gość Marcina Zaborskiego podkreśla, że według niego "ta dymisja powinna nastąpić już wcześniej".

Nie wiem, czy Janina Ochojska wyraziła gotowość znalezienia się na listach, ale jako taką propozycję dostała - mówi Bogdan Klich pytany w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM o kandydaturę szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej. Dopytywany o to, czy szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej będzie jedynką na listach Koalicji Europejskiej, gość Marcina Zaborskiego odpowiada: Czy będzie jedynką czy będzie dwójką, to jest element bardzo skomplikowanej układanki, którą musi przeprowadzić Koalicja Europejska.

CAŁA ROZMOWA DO PRZECZYTANIA TUTAJ

Druzgocąca decyzja sądu ws. Kwaśniaka

Nie było podstaw do stawiania zarzutów Wojciechowi Kwaśniakowi, zatrzymanie nie było zasadne, podobnie jak zastosowane środki zapobiegawcze. Szczeciński sąd ogłosił postanowienie ws. zażaleń byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego, który jest podejrzany o niedopełnienie obowiązków w sprawie nadzoru nad SKOK Wołomin, co spowodowało ponad 1,5 mld zł szkody. "Mam ogromną satysfakcję" - podkreślił w rozmowie z reporterem RMF FM Wojciech Kwaśniak. Jak dodał, rozważa kroki prawne przeciwko Zbigniewowi Ziobrze, Bogdanowi Święczkowskiemu i Grzegorzowi Biereckiemu, którzy ostro i jednoznacznie wypowiadali się w jego sprawie.

Nielegalne odpady na Mazowszu. "Żyjemy jak na bombie"

Żyjemy jak na bombie. Nie wiemy, co nas czeka - mówią w rozmowie z reporterem RMF FM Michałem Dobrołowiczem mieszkańcy gminy Borkowice w powiecie przysuskim na Mazowszu. W styczniu w dawnym magazynie spółdzielni odkryto nielegalne składowisko z ponad tysiącem ton toksycznych odpadów. Znaleziono tam m.in. pozostałości po farbach i lakierach.

Ogromne żądania włoskich firm budujących polskie drogi

Dwie włoskie firmy budujące polskie drogi żądają dodatkowych pieniędzy. Chcą, by Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dopłaciła im do kontraktów 1,215 mld złotych. Jak ujawniliśmy w RMF FM, koncerny grożą całkowitym przerwaniem prac.

Zarzuty dla 18 osób zatrzymanych ws. afery GetBack. "Oszustwa na szkodę klientów Idea Banku"

Zarzuty oszustw na szkodę prawie 400 klientów Idea Banku usłyszało 18 osób zatrzymanych przez CBA w aferze GetBack - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Z ustaleń prokuratury wynika, że szkoda klientów Idea Banku - polegająca na sprzedaży ryzykownych obligacji GetBack - wyniosła niemal 90 milionów złotych. Celem miało być osiągnięcie przez podejrzanych prowizji.

Ilu Polaków zamordowano w Hucie Pieniackiej? Ukraina chce policzyć

Ukraina planuje ekshumacje polskich ofiar tragedii w Hucie Pieniackiej, by ustalić dokładną liczbę ludzi, którzy w niej zginęli - doniosła ukraińska redakcja Radia Swoboda. Sekretarz ukraińskiej komisji ds. upamiętnień Swiatosław Szeremet mówi o pracach badawczo-poszukiwawczych. Według szacunków ze śledztwa IPN w Krakowie zginęło tam wówczas ok. 850 osób, zamordowanych przez ukraińskich żołnierzy dywizji SS Galizien. Ukraina podważa te wyliczenia.