Jest dobra wiadomość dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy przez błąd rządzących w lipcu stracili zasiłki pielęgnacyjne i inne świadczenia. Jak dowiedział się Grzegorz Kwolek, gotowy jest już projekt ustawy, która ma rozwiązać ich problemy. Nowe przepisy mają wejść w życie w kwietniu. Opiekunowie dostaną zaległe zasiłki i odzyskają utracone świadczenia.

W lutym opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych złożą pozew zbiorowy w sprawie odebranych im zasiłków i prawa do opieki zdrowotnej - dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek. Wypłatę świadczeń obiecał minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Twierdził wówczas, że w kwietniu opiekunowie... czytaj więcej

W grudniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że odebranie 150 tysiącom opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych prawa do zasiłków pielęgnacyjnych było niezgodne z prawem. Rząd wprowadził tę zmianę w przepisach tłumacząc, że chodzi o wyeliminowanie osób, które wyłudzają świadczenia, a wcale nie porzuciły pracy, by zajmować się bliską osobą niepełnosprawną.

Ministerstwo przywróci stan, który był przed utratą prawa do tych świadczeń. To będzie wykonane. I również zwrot za te miesiące, kiedy opiekunowie osób niepełnosprawnych tych świadczeń nie mogli pobierać, i uruchomienie tych świadczeń na nowo jak najszybciej - obiecuje w rozmowie z reporterem RMF FM minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

(edbie)