Pary, które starają się o dziecko metodą in vitro, mogą już zgłaszać się do urzędu miasta w Częstochowie o dofinansowanie zabiegu. Dokumenty będą przyjmowane do 6 listopada. Trzeba się spieszyć, decyduje kolejność!

Pary, które chcą dostać dofinansowanie, muszą złożyć specjalny wniosek. Można go ściągnąć ze strony internetowej urzędu miasta. Dokument należy złożyć do 6 listopada w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta. Decyduje kolejność zgłoszeń. Do końca roku miasto wspomoże finansowo 36 par.

Maksymalnie można dostać 3 tysiące złotych

Dofinansowanie maksymalnie ma wynieść do 3 tysięcy złotych do każdego zabiegu. O pieniądze mogą się starać rodziny, które co najmniej od roku mieszkają w Częstochowie. Jest to program skierowany dla tych, dla których jedyną możliwą szansą, orzeczoną przez lekarzy, jest właśnie zabieg in vitro na to, żeby cieszyć własnym potomstwem - mówi prezydent miasta.  

Szacuje się, że w Częstochowie jest teraz około 8 tysięcy par, które mają problemy z płodnością. Z programu będzie mogło skorzystać jednak tylko 160 z nich. To te pary, u których szansa na urodzenie dziecka, będzie największa. Kobieta powinna mieć od 20 do 37 lat. Trzeba też udowodnić, że inne metody nie skutkują. Co ważne, to wsparcie jednorazowe, dlatego trzeba się liczyć z własnymi wydatkami. Żadne małżeństwo nie dostanie pieniędzy do ręki. Urząd będzie się rozliczał z kliniką, która ma wykonać zabieg.

Ogłoszono konkurs dla klinik

Ogłoszono też otwarty konkurs dla klinik leczenia niepłodności. Muszą one udowodnić, że wykonują co najmniej 200 zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego rocznie. Poza tym wykazać, że realizują europejski program monitoringu wyników leczenia metodami zapłodnienia pozaustrojowego, prowadzić takie leczenie od co najmniej dwóch lat, dysponować również określoną w ogłoszeniu aparaturą i kadrą o odpowiednich kwalifikacjach. Dokumenty - podobnie jak pary starające się o dofinansowanie - placówki muszą złożyć do 6 listopada.

Program zakłada, że w czasie jego realizacji - trzech lat - z dofinansowania skorzysta 160 par. W 2012 roku, biorąc pod uwagę środki w budżecie, wsparcie może otrzymać 36 par.