Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski został prezesem Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl - dowiedział się reporter RMF FM Roman Osica.

Zbigniew Ćwiąkalski był ministrem sprawiedliwości w pierwszym rządzie Donalda Tuska. W styczniu 2009 roku podał się do dymisji po tym, jak samobójstwo w celi płockiego więzienia popełnił Robert Pazik - skazany za porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Z politykami jest tak, jak z saperami: saper myli się raz, ale ja nie czuję się winny, nie widzę mojej winy w tym, co się stało. Już mówiłem, że w ubiegłym roku było znacznie mniej śmierci samobójczych w więzieniach niż w latach 2006-2007 - wtedy mówił Ćwiąkalski. Podkreślał, że jego dymisja nie miała nic wspólnego z argumentami merytorycznymi, i przyznał, że ugiął się pod presją - jak stwierdził - histerii politycznej. Trudno jest wytrzymać taki atak ze wszystkich stron, w szczególności w sytuacji, kiedy on jest niezasłużony - stwierdził. Przyjmując dymisję Ćwiąkalskiego, Donald Tusk powiedział natomiast, że nie zamierza tolerować żadnych zaniechań i niechlujstwa, nawet jeśli dotyczą one dobrych ministrów jego rządu.

Po odejściu ze stanowiska ministra sprawiedliwości Ćwiąkalski wrócił do praktyki adwokackiej.

Tym zajmuje się Trybunał

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim zajmuje się rozstrzyganiem sporów majątkowych związanych z działalnością sportową. Stronami postępowania mogą być chociażby kluby, związki sportowe czy podmioty gospodarcze prowadzące działalność sportową. A same spory mogą dotyczyć wykonywania umów sponsorskich, reklamowych, menedżerskich czy kontraktów telewizyjnych, a także na przykład ekwiwalentów za wyszkolenie zawodnika w sytuacji, gdy zmieni on barwy klubowe.

Trybunał jest też instytucją odwoławczą od decyzji dyscyplinarnych i regulaminowych, wydanych przez odpowiednie organy Polskich Związków Sportowych. Poza tym może wydawać opinie konsultacyjne w sprawach dotyczących prawnych aspektów organizacji, rozwoju i praktyki sportu.

W skład Trybunału wchodzi 24 arbitrów, którzy muszą mieć wykształcenie prawnicze i wiedzę w dziedzinie sportu, a ponadto wykonywać przez co najmniej trzy lata zawód adwokata, radcy prawnego, notariusza, prokuratora lub sędziego państwowego. Kadencja arbitrów trwa 4 lata.