Europejski Bank Centralny rusza na ratunek Euro. Będzie skupować nieograniczone ilości obligacji hiszpańskich i włoskich - czytamy w "Rzeczpospolitej". Tymczasem "Fakt" bierze pod lupę ocieplenie stosunków pomiędzy Donaldem Tuskiem i Romanem Giertychem. Czy szykuje się wielki powrót do polityki? Na RMF24 już teraz publikujemy najważniejsze tematy z porannej prasy!

Kiedyś zażarci wrogowie, dziś wzajemnie się wychwalają. Co kryje się za tym egzotycznym mariażem? Czy Giertych broniąc Michała Tuska, wraca do polityki? - zastanawia się piątkowy "Fakt". Intencje tego sojuszu są jasne i wyrachowane. Giertych, którego wzrost mówi również o jego ego i ambicjach, chce wrócić do polityki, a premier uznał, ze szef LPR-u, dziedzic endeckiej ideologii mu się przyda, jako kolejny element prawego skrzydła PO (konkurencja dla Gowina, lub jego wzmocnienie). Pozostaje pytanie, gdzie jest lewe skrzydło Tuska, bo ja go nie widzę. A z jednym skrzydłem i to ciężkim - trudno fruwać - mówi "Faktowi" prof. Magdalena Środa.

Ta afera to wstyd na całą Europę!

O aferze Amber Gold i uwikłaniu się w nią syna premiera huczy już cała Europa - pisze "Fakt". Sprawę opisują od tygodni największe europejskie media. Zagraniczni dziennikarze nie owijają w bawełnę. Piszą wprost o korupcyjnym skandalu i dwuznacznej roli Michała Tuska (30 l.). Wytykają nam brak powołania sejmowej komisji śledczej, która mogłaby raz na zawsze wyjaśnić te sprawę. Czy Polska będzie się za granica kojarzyć z aferami i łapówkarstwem? - zastanawia się gazeta.

Europejski Bank Centralny będzie kupował nieograniczone ilości obligacji hiszpańskich i włoskich - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Euro jest projektem nieodwracalnym - powiedział prezes EBC. Mario Draghi przekonał do swojego planu prawie całą Radę Prezesów EBC. Sprzeciw był jeden, ale znaczący: Jensa Weidmanna, prezesa Bundesbanku. Rynki finansowe bardzo dobrze przyjęły plan EBC. Euro umocniło się do dolara, spadała rentowność włoskich i hiszpańskich obligacji, znacząco rosły też indeksy giełdowe. Umocnił się także złoty.

Na mieszkanie wydajemy nawet 100 tys. zł mniej

Średnie ceny transakcyjne lokali są dziś o 50-95 tys. zł niższe niż rok temu. Takie wyniki przynosi porównanie stawek, po których właściciele sprzedawali mieszkania w II kwartale tego roku i przeciętnych cen transakcyjnych z II kwartału 2011 r. Rok temu nabywcy lokali w stolicy wydawali na nie średnio ok. 476 tys. zł. Natomiast - według najnowszych danych - mieszkanie w Warszawie kupowane jest za ok. 381 tys. zł. - podało centrum Amron działające przy Związku Banków Polskich. Znaczące różnice - choć nie tak wielkie - widać też w innych miastach. Natomiast deweloperzy twierdzą, że nie jest tak, że to samo mieszkanie jest dziś kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej warte niż rok temu. Ich zdaniem teraz nabywcy wybierają najtańsze oferty - stąd niższe średnie.

Radca na celowniku służb

Służby i prokuratura, które w aferze Amber Gold objawiły swoją niemoc, w sprawie radcy prawnego z Wrocławia Tomasza Tuczapskiego wykazały się niezwykłą gorliwością - informuje "Rzeczpospolita". Tuczapski usłyszał w kwietniu zarzut niekorzystnego rozporządzenia mieniem na co najmniej 12 mln 884 tys zł. Miał je, zdaniem wrocławskiej prokuratury, wyprowadzić z Południowo-Zachodniej SKOK we Wrocławiu, w której w 2008 r. odpowiadał za obsługę prawną. Kulisy sprawy, które poznaliśmy wraz z dziennikarzami programu "Państwo w Państwie" telewizji Polsat, budzą wątpliwości, czy nie stała się ona pretekstem dla służb do przejęcia danych klientów biznesowych kojarzonego z prawicą Tuczapskiego i samych SKOK.

Pechowy 2013: Zabraknie na pensje dla nauczycieli

Przyszłoroczna subwencja oświatowa nie pokryje tegorocznych podwyżek dla pedagogów. Problem mogą mieć zwłaszcza małe gminy. Z czego to wynika? Od września 2012 r. pensje nauczycieli wzrosły o 3,8 proc. Ponadto od marca samorządy, jak inni pracodawcy, odprowadzają wyższe o 2 proc. składki rentowe.

Zbite ceny i ludzie

Groszek w puszce w cenie samej puszki. Jakim cudem dyskonty oferują tak tanie towary? W największych sieciach pracują "kupcy" organizujący ogólnopolskie licytacje - ujawnia informator w rozmowie z "Gazecie Wyborczej". Nie liczy się nic: wielkość opakowania, ilość mięsa w konserwie, jakość. Ważna jest tylko cena. To sondaż rynku i sprawdzenie, ile producenci są wstanie wytrzymać - komentuje informator.

Białoruscy sportowcy na dopingu

Białoruscy sportowcy biorą doping. Trener lekkoatletów Aleksander Traszczyła oświadczył wprost: "Przegraliśmy igrzyska olimpijskie farmakologicznie". W Londynie Białoruś zdobyła 12 medali, co władze państwowe uznały za totalną klęskę. Na spotkaniu, gdzie podsumowaną imprezę, dostało się także wywiadowi. Traszczyła oskarżył go o nieudolność, bo nie zdobył informacji o nowoczesnym dopingu. Więcej o tej bulwersującej sprawie przeczytacie w "Gazecie Wyborczej".