Oszczędnie. Bez entuzjazmu. A nawet z… dystansem. Tak politycy Prawa i Sprawiedliwości wypowiadają się o piętnastu ujawnionych przez prezydenta pytaniach, które chciałby zadać w referendum konsultacyjnym. Pytania dotyczą m.in. zapisania w konstytucji wieku emerytalnego, czy nienaruszalności programu 500 Plus.

Od wczoraj politycy PiS nie zdecydowali się na "ciepłe słowo" pod adresem pytań zaproponowanych przez Andrzeja Dudę. Mimo tego - że spora ich część - bezpośrednio odnosi się do programu partii rządzącej.

Żeby nie tworzyć dywagacji poprzestanę na tym, że będziemy nad tym się zastanawiać, rozważać i dyskutować - powiedziała dziennikarzowi RMF FM Beata Mazurek.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan podkreślał, że jego obawy dotyczą niskiej frekwencji. To jest duże wyzwanie organizacyjne - mówi. Na pytanie reportera RMF FM, czy potrzebna jest taka inicjatywa, Adam Bielan odpowiada: pan prezydent tak uważa.

Ale PiS zdaje się nie podzielać tego zdania. Lista zastrzeżeń jest jednak dłuższa.

Wnioskodawcy powinni mieć pomysł na skłonienie Polaków do udziału w referendum. Trudno mi powiedzieć jakie są zamiary. Podejrzewam że jest jakiś plan - tłumaczy Adam Bielan. 

Jasny jest za to plan PiS. Do czasu złożenia wniosku o przeprowadzenie referendum, przedstawiciele partii rządzącej "nie będą poświęcać mu zbyt wiele uwagi".

"Politycy, jeżeli chcą zmieniać konstytucję, powinni przedstawić konkretny projekt zmian"

Politycy, jeżeli chcą zmieniać konstytucję, powinni przedstawić konkretny projekt zmian - podkreśla w rozmowie z RMF FM Marek Ast z PiS. Według posła, proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę pytania w referendum konsultacyjnym są zbyt szczegółowe. Jego zdaniem, powinny one dotyczyć ustroju i kompetencji organów państwa. Zastrzeżeń jest jednak więcej. Dotyczą m.in. liczby pytań. Według posła Marka Asta powinno ich być najwyżej pięć, albo sześć. Pojawiły się też wątpliwości merytoryczne, choćby takie, czy w ustawie zasadniczej zapisać, że Polska jest członkiem UE i NATO.

Musimy pamiętać, że nie możemy konstytucją weryfikować już podjętych zobowiązań międzynarodowych - tłumaczy Marek Ast. 

Nawet dla polityka partii rządzącej, dyskusyjne jest, czy 500 Plus powinno być umocowane w konstytucji. W tej sprawie poseł PiS mówi niemal jednym głosem z prezes Sądu Najwyższego.

To jest nakładanie kagańca dla wszystkich rządzących. Różna może być sytuacja ekonomiczna kraju. Może być bardzo dobra i może nie pięćset, ale tysiąc a może być gorsza - tłumaczy Małgorzata Gersdorf. Powołując się na  opinie konstytucjonalistów, stwierdza, że "referendum przedreferendalne" w ogóle nie powinno się odbyć.

Propozycje pytań przedstawione podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju:

1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem
a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?
TAK - NIE

b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
TAK - NIE

2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?

4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?

5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia „500+”)?

6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?

7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?

8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?

10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?

12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?

13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?

14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?

15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

(ug)