Choć mammografię czy cytologię panie mogą sobie zrobić za darmo, z takiej możliwości korzysta zaledwie co trzecia. W regionie wystartował tymczasem program darmowych badań profilaktycznych za prawie milion złotych.

Statystyki, które podaje Urząd Marszałkowski, są zastraszające. Profilaktyka kuleje, więc umieralność - na przykład na raka - jest bardzo wysoka. Dziennie w regionie na raka umiera 14 osób. Z powodu chorób układu krążenia aż 25. A przecież możemy, na przykład raka, skutecznie leczyć - mówi Małgorzata Leźnicka, kierownik biura profilaktyki i promocji zdrowia z Urzędu Marszałkowskiego.

Sęk w tym, że aby go leczyć, trzeba go najpierw wykryć. A mieszkańcy rzadko wiedzą, jakie badania mogą sobie zrobić za darmo i że jakieś w ogóle. Nie mam pojęcia... może cytologię? Zgadłam? - pyta żartobliwie kobieta około trzydziestki. Jest informacja na ten temat, są plakaty w przychodniach, autobusach, ale człowiek jakoś się tym nie interesuje. - zaznacza.

Lekarze oceniają, że Polacy nie mają po prostu nawyku korzystania z badań lekarskich. Nie chcemy wiedzieć, czy coś nam dolega. To ślepa ulica, bo w ten sposób dajemy czas chorobie, by się rozwinęła w naszym organizmie. - mówią.To, że lepiej zapobiegać, niż leczyć wiemy wszyscy. Gdybyśmy jeszcze stosowali się do tej zasady, kiedy można zapobiegać za darmo, było idealnie.