Podczas porządkowania rzeczy w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej znalazłem niepublikowane wiersze noblistki, a także... opowiadanie - ujawnia na antenie RMF FM Michał Rusinek, wykonawca testamentu noblistki. "Błysk rewolwru", bo taki nosi tytuł, to kryminał - zdradza Rusinek.

Rusinek: Jakość opowiadania Błysk rewolwru pozostawia jeszcze wiele do życzenia

Opowiadanie "Błysk rewolwru" pochodzi z czasów wczesnoszkolnych. Jak przyznaje Michał Rusinek, jego jakość pozostawia trochę do życzenia. Sądząc po piśmie przyszła noblistka "popełniła" je prawdopodobnie w wieku... 10 lat - zaznacza. To kryminał, taka wczesna Agata Christie - zdradza.

Dzieło nie zostanie wydane - dodaje. Oczywiście będzie w archiwum. Zostanie poddane digitalizacji, więc będzie dostępne w postaci jakiś skanów dla badaczy - wyjaśnia.

Znacznie ważniejsze z punktu widzenia historii literatury są jednak inne niepublikowane do tej pory dzieła Szymborskiej, które Michał Rusinek znalazł w mieszkaniu noblistki. Natrafiłem także na takie rozsypane wiersze: niektóre w ogóle niepublikowane, a niektóre publikowane tylko w prasie literackiej pół wieku temu. A także mnóstwo przekładów - ujawnia.

Ale znalazłem też mnóstwo czegoś, co mnie osobiście bardzo ucieszyło - podkreśla. To zabawy literackie. Szymborska oddawała im się namiętnie już od lat 50. - opowiada. I kiedy kilka lat temu wydawnictwo "a5" chciało wydać takie zebrane jej zabawy literackie, to ona mówiła: ja właściwie nie umiem, no niektóre odtworzę, niektóre sobie przypomnę, ale gdzieś nie mogę tego znaleźć. No i one się znalazły, i są takie różne, bardzo zabawne rzeczy, zabawne wierszyki - zaznaczył w Kontrwywiadzie RMF FM.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego. Została pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatnich miesiącach życia pracowała nad tomikiem wierszy zatytułowanym "Wystarczy", który ukaże się w kwietniu nakładem wydawnictwa a5. Znajdzie się w nim 13 utworów, w większości publikowanych już w prasie literackiej.