Im dłużej USA i Wielka Brytania nie potrafią znaleźć broni masowego rażenia w Iraku, tym bardziej prawdopodobne jest, iż Bagdad zniszczył tę broń po pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 roku - uważa Hans Blix.

Zdaniem Blixa, który przez wiele lat kierował zespołem inspektorów ONZ poszukujących broni masowego rażenia w Iraku, użycie przez USA kwestii broni masowego rażenia jako głównego argumentu na rzecz obalenia siłą Saddama Husajna była niestosowna.

Jest to zadziwiające, że ma się pewność o broni masowego rażenia i jednocześnie zero wiedzy, gdzie się ta broń znajduje - mówił Blix na spotkaniu z członkami amerykańskiej Rady Stosunków Międzynarodowych. Jednocześnie pytał retorycznie: Im dłużej jesteśmy w tej sytuacji, że nie znaleźliśmy niczego, tym silniej staje przed nami pytanie, czy nie jest prawdopodobne, że oni zniszczyli ją w 1991?.

Oskarżany o niedostosowanie się do nakazów ONZ w sprawie pozbycia się broni masowego rażenia były prezydent Iraku Saddam Husajn twierdził, że broń została zniszczona po kampanii 1991 roku, kiedy to wojska koalicji na czele z USA wyparły Irak z zaanektowanego kilka miesięcy wcześniej, sąsiedniego Kuwejtu.

09:45