Bison, Gepard, Dragon i Saber Guardian - to kryptonimy ćwiczeń wojskowych, w których uczestniczą lub będą w najbliższych tygodniach uczestniczyć rozmieszczani obecnie w Polsce żołnierze z USA razem z oddziałami polskimi. Przedstawiciele dowództw z obu państw pracują obecnie nad szczegółami.

Bison, Gepard, Dragon i Saber Guardian - to kryptonimy ćwiczeń wojskowych, w których uczestniczą lub będą w najbliższych tygodniach uczestniczyć rozmieszczani obecnie w Polsce żołnierze z USA razem z oddziałami polskimi. Przedstawiciele dowództw z obu państw pracują obecnie nad szczegółami.
Amerykańscy żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w obozowisku Karliki koło Żagania /PAP/Lech Muszyński /PAP

Od początku roku do Polski przemieściły się pododdziały amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT). W najbliższych miesiącach do naszego kraju ma przybyć również pododdział śmigłowców z USA oraz wielonarodowa batalionowa grupa bojowa, której trzon również będą stanowili Amerykanie. Żołnierze z Polki i USA będą wspólnie prowadzić codzienne szkolenie, jak i uczestniczyć w ćwiczeniach wojskowych.

Inaugurację wspólnego szkolenia zaplanowano na poniedziałek na poligonie w Żaganiu. W uroczystości weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Pierwsze amerykańskie pododdziały już biorą udział w pierwszym ćwiczeniu na terenie Polski.

Wspólne szkolenie jednostek Wojsk Lądowych z pododdziałami ABCT realizowane jest m.in. w trakcie trwającego ćwiczenia Bison Drawsko 2017, w którym uczestniczą polscy żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej i 1 Brygady Pancernej oraz amerykańscy artylerzyści z 155-mm armatohaubicami M109 Paladin - poinformował PAP rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak.

Ćwiczenie Bison-17 zainaugurowano w poniedziałek na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie). Bierze w nim udział ok. 4,5 tys. żołnierzy m.in. z Polski, USA i Holandii - dowództwo wojsk lądowych tego państwa jest organizatorem tych manewrów, a głównym ćwiczącym jest holenderska 43 Brygada Zmechanizowana.

Amerykanie wezmą także udział w ćwiczeniu Gepard-17, gdzie szkolić się będą z pododdziałami 17 Brygady Zmechanizowanej - wyjaśnił ppłk Głuszczak. To ćwiczenie jest zaplanowane na marzec i odbędzie się na poligonie Żagań-Świętoszów. Uzgadniana jest też współpraca w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych amerykańskich artylerzystów i saperów z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu i Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu - poinformował rzecznik DGRSZ.

W planach jest także udział żołnierzy polskiej 17 BZ i amerykańskiej ABCT w ćwiczeniach poza granicami Polski, m.in. w Saber Guardian 2017, których organizatorem jest dowództwo sił lądowych USA w Europie.

Głuszczak poinformował także, że prowadzone są rozmowy dotyczące udziału ABCT we wrześniowym ćwiczeniu Dragon-17. To największe ćwiczenie taktyczne z wojskami zaplanowane w Polsce w 2017 r. Jego organizatorem jest DGRSZ.

Co przywieźli ze sobą Amerykanie?

Licząca 3,5 tys. ludzi amerykańska pancerna brygadowa grupa bojowa (ABCT), która od początku stycznia przybywa do Polski, ma na wyposażeniu 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.

Amerykańska brygada ma być obecna w Polsce i innych państwach regionu w sposób ciągły i rotacyjny. Co dziewięć miesięcy oddziały będą się zmieniały. Jako pierwsi przyjeżdżają do Polski żołnierze 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4 Dywizji Piechoty. Na co dzień stacjonują w Fort Carson w stanie Kolorado.

W styczniu żołnierze, sprzęt i uzbrojenie trafiły do Polski, do garnizonów w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie. Od lutego amerykańskie oddziały zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.

W lutym do Europy ma trafić także wyposażona w śmigłowce brygada lotnictwa sił lądowych USA. Jej dowództwo będzie mieścić się w Niemczech, a wysunięte bazy - na Łotwie, w Rumunii i Polsce, w Powidzu (Wielkopolskie).

(mn)