Nie było sukcesu na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata z Irlandią Północną podopieczni Leo Beenhakkera zremisowali 1:1. Autorem pierwszej bramki spotkania był w 38. minucie Kyle Lafferty. W 80. minucie wyrównał Mariusz Lewandowski. Szanse biało-czerwonych na przyszłoroczny Mundial mocno zmalały.

Sobotni wynik to ogromny zawód. Po porażce w Belfaście 2:3 podopieczni Leo Beenhakkera obiecywali srogi rewanż, walkę do upadłego i efektowne zwycięstwo. Dlaczego zatem animuszu i werwy wystarczyło im tylko na ostatnie 20 minut spotkania?

Irlandczycy, osłabieni brakiem czterech zawodników (Brunt, Baird, McCartney, Feeney), wyszli na boisko w ofensywnym ustawieniu. W ataku od początku grali David Healy i Kyle Lafferty. Ten drugi w 16. minucie uciekł polskim obrońcom, ale strzelił niecelnie sprzed pola karnego. Ku zdziwieniu ponad 40 tysięcy polskich kibiców w tej fazie spotkania to właśnie Irlandczycy sprawiali korzystniejsze wrażenie, wykorzystując dość schematyczną i wolną grę naszych zawodników. Dodatkowo pomagał im fakt, że lewy obrońca reprezentacji Polski Jacek Krzynówek często zapędzał się pod ich polne karne, zostawiając sporo miejsca w defensywie.

Biało-czerwoni mieli problemy z wypracowaniem dogodnych okazji. Obrońcy rywali skutecznie odcięli od podań osamotnionego w ataku Pawła Brożka, szybko reagowali również na zbliżanie się pod pole karne Ludovica Obraniaka i Rogera. A gdy już podopieczni Beenhakkera wbiegali w pobliże bramki Maika Taylora, Irlandczycy blokowali ich strzały - na przykład Rafała Murawskiego, a chwilę potem Brożka.

W 38. minucie Laferty znów uciekł polskim obrońcom i tym razem płaskim strzałem pokonał Artura Boruca. Dopiero taki zimny prysznic podziałał na naszych piłkarzy mobilizująco. Efektem były dwie groźne sytuacje tuż przed przerwą. Najpierw po strzale Obraniaka piłkę z linii bramkowej wybił Stephen Craigan, a chwilę potem pomocnik Lille trafił z rzutu wolnego w słupek.

Po przerwie Obraniak nie wyszedł już na boisko - zmienił go Smolarek - co mogło być konsekwencją kłopotów zdrowotnych, z jakimi dwukrotny reprezentant Polski zmagał się przed meczem. Biało-czerwoni ruszyli do zdecydowanych ataków, ale ich efektem były głównie liczne rzuty rożne, z których nic nie wynikało. W 65. minucie mogło być praktycznie po meczu, jednak Martin Paterson nie wykorzystał znakomitej sytuacji. Będąc sam przed Borucem, strzelił tuż obok słupka.

W miarę upływu czasu Irlandczycy coraz bardziej ograniczali się do obrony. Strzały naszych zawodników były jednak niecelne albo - jak w przypadku Rogera - świetnie bronił Taylor. Bramkarz gości skapitulował dopiero w 80. minucie, gdy po wślizgu Mariusza Lewandowskiego i nieudanej interwencji obrońców Irlandii Północnej piłka wtoczyła się do siatki. Na więcej zabrakło czasu i precyzji, jak po strzale Jacka Krzynówka w doliczonym czasie gry.

Remis znacznie ogranicza nasze szanse na awans do finałów mistrzostw świata w RPA, jeszcze bardziej przybliża do nich natomiast Irlandczyków. Teraz Irlandia Północna pojedzie do Bratysławy na mecz ze Słowacją. A jeszcze kilka miesięcy temu prawdopodobnie nikt nie przypuszczał, że może to być pojedynek o pierwsze miejsce w grupie... Posłuchaj relacji dziennikarza redakcji sportowej RMF FM Wojciecha Słonia:

Spotkanie w Chorzowie sędziował Hiszpan Manuel Mejuto Gonzalez. Na trybunach zasiadło 43 tysiące widzów.

Leo Beenhakker ogłosił skład reprezentacji Polski na krótko przed meczem. Holenderski szkoleniowiec nie zaskoczył: skład pokrywał z się tym, o którym mówił już podczas zgrupowania w niemieckim Muehheim. W podstawowej jedenastce znaleźli się m.in. Roger Guerreiro i Ludovic Obraniak, który po raz drugi zagrał w biało-czerwonych barwach. Dla Jacka Krzynówka był to 95. występ w drużynie narodowej, a dla Michała Żewłakowa - 90.

Polska:

1. Artur Boruc, 3. Paweł Golański, 14. Michał Żewłakow, 5. Dariusz Dudka, 8. Jacek Krzynówek, 15. Ludovic Obraniak, 6. Roger, 16. Jakub Błaszczykowski, 18. Mariusz Lewandowski, 10. Rafał Murawski, 9. Paweł Brożek.

Irlandia Północna:

1. Maik Taylor, 2. Gareth McCauley, 3. Jonathan Evans, 18. Aaron Hughes, 5. Steven Craigan, 7. Damien Johnson, 6. Samuel Clingan, 8. Grant McCann, 11. Steven Davis, 10. Kyle Lafferty, 9. David Healy.

6. San Marino 8 0 0 8 1-37 0

Najbliższe mecze rozegrane zostaną w środę 9 września. Polska zmierzy się ze Słowenią, Czechy z San Marino, a Irlandia Północna zagra ze Słowacją.