Chcemy podtrzymywać i rozwijać współpracę oraz dobre relacje z Niemcami - zadeklarowała szefowa rządu Beata Szydło po rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie. Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE - dodała. Szydło podziękowała Merkel za przyjęcie i bardzo dobrą rozmowę. Jej zdaniem spotkanie jest "wstępem do bardzo dobrych relacji w przyszłości".

Chcemy podtrzymywać i rozwijać współpracę oraz dobre relacje z Niemcami - zadeklarowała szefowa rządu Beata Szydło po rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie. Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE - dodała. Szydło podziękowała Merkel za przyjęcie i bardzo dobrą rozmowę. Jej zdaniem spotkanie jest "wstępem do bardzo dobrych relacji w przyszłości".
Beata Szydło i Angela Merkel /MICHAEL KAPPELER /PAP/EPA

Niemcy są bardzo ważnym sąsiadem Polski, partnerem, nie tylko jeżeli chodzi o kwestie związane ze współpracą gospodarczą, ale również jeśli chodzi o kwestie polityczne. 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie, dobrych relacji z tym związanych, jest najlepszym dowodem, że droga, którą razem podążamy, jest dobrą drogą dla narodu polskiego i niemieckiego i tę współpracę i dobre relacje chcemy podtrzymywać, rozwijać i pogłębiać - powiedziała Beata Szydło po spotkaniu z Angelą Merkel.

Mamy bardzo wiele wspólnych tematów do realizacji. Są też kwestie, które musimy jeszcze przedyskutować. Najważniejsze, żebyśmy razem wspólnie dążyli do umacniania UE - dodała premier Szydło.

Zaznaczyła, że rozmowa dotyczyła m.in. przyszłotygodniowego szczytu UE i relacji Wielkiej Brytanii z Unią. Nasze wspólne stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania pozostała w UE. Dla Polski jest istotne, żeby propozycje brytyjskie, które dla nas w dużej mierze są do zaakceptowania, jednocześnie uwzględniały specyfikę polskich warunków, tego że polscy pracownicy w dużej liczbie pracują w Wielkiej Brytanii. Chcemy, żeby ich prawa zostały zabezpieczone – powiedziała Szydło. Panuje zgodność między nami, chcemy uczynić wszystko, aby umożliwić Wielkiej Brytanii pozostanie w Unii Europejskiej, jesteśmy przekonane - zarówno z perspektywy niemieckiej, jak i polskiej - że Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii, przy zachowaniu wszystkich zasad Unii – podkreślała z kolei kanclerz Niemiec.

Jak dodała Merkel, nasze kraje będą szukały kompromisu w rozmowach z Londynem.

W. Brytania jest w trakcie negocjacji dotyczących członkostwa w UE, domagając się głębokich reform wspólnoty m.in. w zakresie konkurencyjności i zarządzania gospodarczego, a także ograniczenia dostępu do zasiłków dla migrantów z innych państw członkowskich. Najtrudniejszą kwestią w negocjacjach z Londynem jest propozycja ograniczenia dostępu do zasiłków dla imigrantów z innych państw UE.

Rozmowy dotyczyły też problemu migracji

Jesteśmy zgodne co do tego, że temat migracji to jedno z największych wyzwań, z jakimi Unia Europejska ma do czynienia. Jako Unia Europejska ponosimy odpowiedzialność humanitarną – mówiła Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

Jak dodała, Polska i Niemcy chcą chronić granic zewnętrznych Unii. Musimy wspólnie zadbać o ochronę granic - podkreśliła kanclerz Niemiec.

Strona polska w dzisiejszych rozmowach złożyła propozycję, abyśmy wspólnie zrealizowali projekt humanitarny w Syrii, Libanie, czy w Turcji, np. budowę szkoły czy budowę szpitala. Bardzo chętnie przyjęłam tę propozycję - mówiła Merkel.

Szydło: Polska chce być aktywna ws. pomocy humanitarnej dla uchodźców

Premier Beata Szydło zapewniała, że Polska chce być aktywna ws. pomocy humanitarnej dla uchodźców.  Szefowa polskiego rządu zaproponowała kanclerz Angeli Merkel uruchomienie wspólnego polsko-niemieckiego projektu humanitarnego na rzecz uchodźców.

Premier powtórzyła również, że "dla Polski stały mechanizm rozlokowania migrantów nie jest w tej chwili do zaakceptowania". Będziemy jeszcze prowadzić na ten temat dyskusje - oświadczyła.

Polska chce być aktywa, jeśli chodzi o pomoc humanitarną (na rzecz uchodźców). Stąd między innymi mój rząd podjął decyzję, że będziemy aktywnie uczestniczyć w pomocy dla Syrii. Przeznaczyliśmy środki finansowe. Moja obecność w Londynie na konferencji (donatorów na rzecz Syrii) potwierdziła, że Polska chce być tak samo aktywnym podmiotem jak inne kraje UE, w tym Niemcy - powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej po spotkaniu z Merkel.

Szydło poinformowała, że zaproponowała niemieckiej kanclerz wspólne podjęcie "polsko-niemieckiego projektu humanitarnego". Bardzo się cieszę, że pani kanclerz się na to zgodziła. Myślę, że to będzie dobry dowód na naszą dobrą współpracę, ale też symbol, który chcemy pokazać w UE, że to jest droga, którą państwa UE powinny podążać rozwiązując ten trudny temat - powiedziała polska premier.

Merkel zadeklarowała też, że oba kraje będą kontynuowały polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Jak dodała, konsultacje będą dotyczyły m.in. kwestii gospodarczych, wymiany młodzieży, wyzwań w zakresie polityki zagranicznej, a także sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech.

Pozostałe tematy spotkania: szczyt NATO, unia energetyczna i gazociąg Nordstream

Merkel wspomniała, że rozmowa dotyczyła m.in. szczytu NATO, którego Polska będzie gospodarzem. Niemcy podtrzymują swoje zobowiązania uzgodnione w czasie ostatniego szczytu NATO - zadeklarowała.

Dodała, że spotkanie dotyczyło także gazociągu Nordstream, a także utworzenia unii energetycznej. Rozmowy będą musiały być kontynuowane w tym kierunku - podkreśliła kanclerz Niemiec.

W tym roku przypada 25. rocznica traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy; traktat został podpisany w czerwcu 1991 roku. W dokumencie, który stanowił uzupełnienie układu granicznego z 14 listopada 1990 roku, podkreślono znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla Europy oraz zapowiedziano uregulowanie kwestii mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.

(mpw)