Nowe banknoty są nierozpoznawalne przez starego typu biletomaty w Krakowie. Choć od wprowadzenia lepiej zabezpieczonych pieniędzy minęły już ponad 4 miesiące, wiele urządzeń ich nie akceptuje. Według Narodowego Banku Polskiego, z tego tytułu można się jednak ubiegać o odszkodowanie.

Wpłatomaty nie przyjmują nowych banknotów. Problemy potrwają do maja

​Dopiero na początku maja wszystkie wpłatomaty w Polsce będą przyjmowały nowe banknoty wprowadzone przez Narodowy Bank Polski. Na Gorącą Linię RMF FM dostajemy od Was sygnały, że nie wszystkie bankowe maszyny przyjmują pieniądze z nowymi zabezpieczeniami. Problemy dotyczą ponad 100 urządzeń. czytaj więcej

Nowymi banknotami nie można płacić w biletomatach, ponieważ starego typu urządzenia pracują na niezaktualizowanym oprogramowaniu. Przez to pasażerowie, jeśli chcą kupić bilet lub doładować kartę miejską, muszą zamieniać nowe banknoty na stare.

Według krakowskiego MPK, problem ma jednak zniknąć w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Jak dowiedział się reporter RMF FM Maciej Grzyb, nowe oprogramowanie wgrano już do ponad 20 starych biletomatów. Do zaktualizowania pozostało jeszcze 46 urządzeń.

Automat nie przyjmuje nowych banknotów? Jest szansa na odszkodowanie

Narodowy Bank Polski twierdzi jednak, że jeśli biletomat lub wpłatomat nie chce przyjmować nowych banknotów, to jest to niezgodne z prawem i w takiej sytuacji możemy domagać się odszkodowania.

Jak dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek, należy najpierw udokumentować stratę albo szkodę z tego powodu. Chodzi np. o zakup dodatkowego biletu, opłatę za taksówkę czy inny dodatkowy wydatek, który został poniesiony z powodu odmowy przyjęcia banknotów.

Nie ma bezpośrednich przepisów, które regulowałyby sankcje za odmowę takiego przyjęcia. Co oczywiście nie wyklucza możliwości wystąpienia na drodze cywilno-prawnej o odszkodowanie, jeśli z tego tytułu powstanie jakaś szkoda - twierdzi Barbara Jaroszek z Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego.

Jak dodaje Jaroszek, wszyscy operatorzy urządzeń płatniczych już kilkanaście miesięcy temu dostali wzorce nowych banknotów, by mogli na czas dostosować swoje urządzenia.

(abs)