Poseł PiS Paweł Poncyljusz i kandydat PO na prezydenta Wejherowa Maciej Łukowicz oraz samorządowcy z obu ugrupowań zaapelują dziś o utworzenie nowego centroprawicowego ruchu - ustaliła "Rzeczpospolita".

To, co nastąpi w południe w Wejherowie, będzie początkiem końca dotychczasowej formuły sceny politycznej i dominacji dwóch partii - przekonuje w rozmowie z gazetą bliski współpracownik wyrzuconej z PiS poseł Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Posłanka i Poncyljusz należą do rugowanej obecnie z partii grupy tzw. pisowskich liberałów.

Łukowicz i Poncyljusz mają przedstawić specjalne oświadczenie o roboczej nazwie "Apel wejherowski", w którym wezwą sympatyków centroprawicy do budowy nowego bloku.

Maciej Łukowicz w rozmowie z "Rz" odżegnuje się od swojego udziału w partii politycznej. Ale zaznacza: Na scenie politycznej potrzebna jest nowa jakość, ruch łączący ludzi o podobnych ideałach. Trzeba wrócić do czasów "Solidarności" i jednoczyć się we wspólnych celach, zwłaszcza na szczeblu samorządowym.

Na konferencji w Wejherowie mają się pojawić popierający budowę nowego ruchu pomorscy samorządowcy. Swój udział zapowiedziała także grupa działaczy okrętowej "S".

PiS pożegna się z Poncyljuszem już dzisiaj?

Niewykluczone, że już dziś Komitet Polityczny PiS podejmie decyzję o usunięciu Poncyljusza z partii. Pierwotnie w planach jego prac była wyłącznie kwestia dalszej przyszłości eurodeputowanych Michała Kamińskiego i Adama Bielana. Ewentualne decyzje mogą jednak zostać utrzymane w tajemnicy do 21 listopada, by nie robić medialnej burzy wokół ich usunięcia z partii.

W środę w TVN 24 Kamiński oświadczył, że spodziewa się wyrzucenia z partii. Otrzymałem telefon od polityka PiS, który powiedział, że mogę uniknąć złego losu, jeśli opowiem o spotkaniu z Joanną Kluzik-Rostkowską i Elżbietą Jakubiak - mówił Kamiński. Nie będę kablem i nie będę donosicielem.

Zbigniew Ziobro, wiceprezes PiS, komentował, że "każdy może iść własną drogą". Poza PiS i PO nie ma szans na budowę formacji - uważa z kolei Ryszard Czarnecki, europoseł PiS do niedawna blisko związany z Bielanem i Kamińskim.