Prawie 200 razy od wtorkowego rana interweniowali strażacy na Podkarpaciu w związku z intensywnymi opadami deszczu. Trudna sytuacja hydrologiczna jest także m.in. w powiecie dąbrowskim w Małopolsce. Ulewy towarzyszące burzom występują w wielu regionach kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało specjalne alerty z ostrzeżeniem o lokalnych podtopieniach i przerwach w dostawie prądu.

Pogoda daje się we znaki m.in. na Podkarpaciu. Skupiamy się teraz głównie na udrażnianiu przepustów drogowych, pompowaniu wody z zalanych posesji, piwnic, garaży. Najwięcej interwencji w powiatach jasielskim, krośnieńskim, mieleckim. Zgłoszenia spływają cały czas - mówi w rozmowie z RMF FM Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiej straży pożarnej. 

Trudna sytuacja hydrologiczna jest w tej chwili m.in. w powiecie dąbrowskim w Małopolsce. Ogłoszono tam alarmy powodziowe. Na dyżur są ściągani kolejni strażacy. Są wzywani do podtopionych piwnic i zalanych posesji. Najgorzej wygląda sytuacja w Dąbrowie Tarnowskiej - przy ulicy Nadbrzeżnej, która leży przy rzece Breń. Tam strażacy zabezpieczają około 20 posesji układając worki z piaskiem -  informuje reporter RMF FM. Coraz wyższe są też stany wód w lokalnych potokach i kanałach. 

Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

Ze względu na prognozowane burze z gradem lub intensywne opady deszczu z burzami IMGW wydał alerty ostrzegawcze pierwszego stopnia dla większości województw. 

Drugi stopień zagrożenia obowiązuje w województwach: lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Instytut prognozuje, że w tych regionach mogą nastąpić wezbrania na rzekach, a poziom wody znaleźć się powyżej stanów ostrzegawczych.

IMGW wystosowało ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnym deszczem z burzami dla 11 powiatów: dąbrowskiego, tarnowskiego, Tarnowa, staszowskiego, buskiego, mieleckiego, tarnobrzeskiego, Tarnobrzegu, kolbuszowskiego, ropczycko-sędziszowskiego i dębickiego.

Ze względu na zagrożenie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało specjalne Alerty RCB z ostrzeżeniem dla osób przebywających w 61 powiatach. Możliwe lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu - informuje RCB na Twitterze.

Alert RCB. Jak działa i kiedy jest ogłaszany?

Alert RCB to system SMS-owego powiadamiania ludności zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze.

Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich.

Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Przed jakimi zagrożeniami ostrzega Alert RCB?

Alert RCB uwzględnia każde zjawisko atmosferyczne, które stanowi zagrożenie dla życia, takie jak burze, wichury, nawałnice, czy ekstremalne zmiany temperatur. Niestety nie wszystkie, zwłaszcza lokalne zdarzenia, da się odpowiednio wcześniej przewidzieć. Ważne jest, żeby bez względu na otrzymanie lub nie Alertu RCB zachować najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Co zrobić, kiedy otrzymamy ostrzeżenie?

Należy zastosować się do treści zawartych w wiadomości tekstowej. Pozwoli to na uniknięcie potencjalnego niebezpieczeństwa lub zminimalizowanie jego skutków.