Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła ostrzegawcze SMS-y. Alert RCB trafiają do osób przebywających na terenie dwunastu województw. "Uwaga! Po południu i w nocy (13/06) silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu" - czytamy w rozsyłanej wiadomości.

SMS z ostrzeżeniami są wysłane do mieszkańców województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego oraz niektórych powiatów w województwach pomorskim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem i upałem. Miejscami może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr w porywach może osiągnąć prędkość 115 kilometrów na godzinę.

We wschodniej połowie Polski po południu i w nocy możliwy jest bardzo silny wiatr i burze z gradem. Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uruchomił SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu - AlertRCB. W rozsyłanej wiadomości czytamy, że w czasie burz może dojść do przerw w dostawie prądu.

Gdzie występują burze? Sprawdź online:

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to system SMS-owego powiadamiania o zagrożeniach. Jest wykorzystywany w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy gdy występuje duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze.

Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich.

Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia z którym operatorem zawarliśmy umowę.