Nawet 10 lat więzienia grozi dwóm Portugalczykom, których śledczy oskarżyli o niszczenie historycznej bramy głównej w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Ich proces ruszy 6 lutego - podała prokuratura w Oświęcimiu. 17-latkowiezostali zatrzymani w lipcu. W zabytkowych cegłach bramy próbowali wyryć swoje imiona.

Młodzi Portugalczycy przyznali się do winy i zaproponowali dobrowolne poddanie się karze. Proponowali 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę. Prokuratura nie przystała na takie rozwiązanie i skierowała dziś akt oskarżenia do sądu.

W lipcu tego roku zatrzymano także dwóch 50-letnich Belgów, którzy z Muzeum Auschwitz usiłowali ukraść trzy porcelanowe izolatory. Były one elementem ogrodzenia z drutu kolczastego. W czasie funkcjonowania obozu znajdowało się ono pod napięciem. Izolatory, jak wszystkie historyczne elementy w byłym obozie, są przedmiotami o szczególnym znaczeniu dla kultury. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu okręgowego w Krakowie.

W ciągu minionych lat zdarzały się podobne przypadki

W minionych kilku latach dochodziło już do podobnych zdarzeń. 5 lat temu na lotnisku w podkrakowskich Balicach funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali małżeństwo z Izraela, które próbowało wywieźć przedmioty znalezione na terenie byłego obozu Birkenau. Dobrowolnie poddali się karze.

Najgłośniejsza dotychczas kradzież w byłym obozie wydarzyła się w grudniu 2009 r. Złodzieje ukradli napis "Arbeit macht frei" znad bramy byłego obozu Auschwitz I. Bezpośredni sprawcy, a także obywatel Szwecji, który ich nakłaniał do przestępstwa, zostali skazani na kary bezwzględnego więzienia.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

(łł)