Wiertnica drążąca otwór z powierzchni podczas akcji poszukiwawczej dwóch górników zaginionych 18 kwietnia po wstrząsie w kopalni Wujek przewierciła się do miejsca, gdzie mogą być poszukiwani. Teraz tą drogą jest spuszczona kamera. Niestety, na drodze napotkała na przeszkodę. Mimo to już teraz można dzięki niej zobaczyć rumowisko.

Kamera wpuszczona do wydrążonego z powierzchni otworu zatrzymała się na pierścieniu obudowy.

Trwają próby delikatnego podnoszenia, opuszczania, tak żeby przeszła obok. Już widać, że jest tam rumowisko, że nie są to warunki komfortowe, natomiast na ten moment nie widzimy jeszcze, co jest, co może być pod sekcjami, czyli w tej części najbardziej osłoniętej - podał Wojciech Jaros rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowej.

Kamera musiała być opuszczana bardzo powoli. Zanim rozpoczęto operację, w nocy świder dotarł najpierw do pustki, potem do elementów metalowych.

Świder przewiercił się do pustki. Jest jej mniej niż się spodziewaliśmy, być może w efekcie wstrząsu doszło tam do jakiegoś przemieszczenia - powiedział Jaros.

Równolegle pod ziemią kombajn drąży chodnik w rejon, gdzie mogą być zaginieni. Czeka go jednak jeszcze wiele dni pracy, zanim dotrze w miejsce, gdzie mogą przebywać górnicy. Dlatego zdecydowano się na drążenie otworu z powierzchni, by podać tą drogą żywność, wodę i leki.

Prowadzona od kilkunastu dni akcja ratownicza jest następstwem wstrząsu w tzw. ruchu Śląsk - części kopalni Wujek znajdującej się w Rudzie Śląskiej. Był on skutkiem odprężenia górotworu na głębokości ok. 1050 m. Z zagrożonego rejonu wycofano pracowników; dwóch górników przebywających w zagrożonym rejonie nie zgłosiło się. Wstrząs spowodował ogromne zniszczenia w wyrobisku, m.in. jego znaczne zaciśnięcie i wypiętrzenie podłoża.

Zmierzający po górników ratownicy posuwali się bardzo wolno, przebijając się ręcznie przez rumowisko skalne i zniszczone części maszyn. Zapadła więc decyzja o drążeniu nowego chodnika, który pozwoli dotrzeć do zaginionych, jak również o wykonaniu pionowego odwiertu z powierzchni, który umożliwi szybsze sprawdzenie niedostępnego rejonu.

(j.)