Dziękczynienie za chrzest Mieszka będzie okazją do potwierdzenia, że przyszłością dla Polski i Europy jest wierność Ewangelii - powiedział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w telewizyjnym wystąpieniu w związku z obchodami 1050-lecia chrztu Polski. Centralne obchody z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, władz państwowych, kościelnych z Polski i zagranicy potrwają od czwartku do soboty w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu.

Dziękczynienie za chrzest Mieszka będzie okazją do potwierdzenia, że przyszłością dla Polski i Europy jest wierność Ewangelii - powiedział metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w telewizyjnym wystąpieniu w związku z obchodami 1050-lecia chrztu Polski. Centralne obchody z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, władz państwowych, kościelnych z Polski i zagranicy potrwają od czwartku do soboty w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu.
Abp. Stanisław Gądecki /PAP/Rafał Guz /PAP

Abp Gądecki przestrzegł Polaków przed utratą pamięci o własnych korzeniach chrześcijańskich. Jak stwierdził, może to prowadzić do zaniku fundamentów naszego życia społecznego.

Gaude Mater Polonia! Raduj się Matko Polsko! Tymi słowami pragnę rozpocząć moje wprowadzenie w jubileuszowe dziękczynienie, jakie od jutrzejszego dnia począwszy będziemy składać Bogu za chrzest Mieszka I w 1050. rocznicę tego wydarzenia - powiedział hierarcha. Jak zaznaczył, będzie to moment historyczny, który "nie może ograniczyć się do retoryki wspomnień, ale winien stać się okazją do odnowy duchowej, do podjęcia wyzwań naszych czasów i zwrócenie ich ku przyszłości".

Będzie okazją do potwierdzenia tego, że przyszłością dla Polski i Europy jest wierność Ewangelii, ład moralny oparty na szacunku dla życia i rodziny, a także wychowanie przekazujące kulturę chrześcijańską - podkreślił Gądecki. Przypomniał, że tym razem - inaczej niż w 1966 roku - Kościół i państwo będą przeżywać wspólnie jubileusz chrztu Polski. Przypomniał, że w trakcie obchodów zbierze się Konferencja Episkopatu Polski, a także Zgromadzenie Narodowe z udziałem prezydenta RP.

Metropolita poznański stwierdził, że dokonany 1050 lat temu akt chrztu Mieszka miał nie tylko wymiar osobisty, ale i wiązał się z konsekwencjami państwowymi, narodowymi, kulturowymi i społecznymi.

Chrzest oświecił nasze życie społeczne. Wprowadził twórcze światło w każdą nową chwilę naszej historii, bo odniósł wszystkie wydarzenia do ich początku oraz ukazał cel ostateczny wszystkiego w Bogu, który nas kocha - powiedział. Trudno objąć jednym spojrzeniem wszystkie dobrodziejstwa, jakie wniósł chrzest święty do polskiej społeczności. Dzięki niemu zrozumieliśmy niepowtarzalną godność każdej osoby, która to godność nie była wcale oczywista w świecie starożytnym. Dzięki niemu zdobyliśmy kryterium pozwalające wyróżnić to, co czyni życie człowieka cennym i niepowtarzalnym. Dzięki niemu rodzące się państwo polskie zostało zbudowane na ewangelijnych wartościach, które stały się fundamentem jego życia społecznego i państwowego - dodał.

Abp Gądecki przypomniał, że dzięki wartościom Ewangelii - uczącym prawdziwej wolności i sprawiedliwości - przez wiele wieków uważano Polskę za jedno z najbardziej demokratycznych i tolerancyjnych państw Europy, gdzie wiele mniejszości szukało schronienia.

Uroczystości rocznicowe potrwają do soboty

Centralne uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski potrwają od czwartku do soboty, odbywać się będą w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu.

W czwartek w Gnieźnie rozpocznie się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Na pobliskim Ostrowie Lednickim odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina i z udziałem przedstawicieli władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą.

W piątek w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których prezydent wygłosi orędzie. Wykonane zostanie jubileuszowe "Oratorium 966.pl" Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja maryjna, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.

Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

Według historyków, Mieszko I przyjął chrzest 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę. Mogło to nastąpić na Ostrowie Lednickim, w Gnieźnie lub w Poznaniu.

(mn)