70 lat po wyzwoleniu największego nazistowskiego obozu zagłady, na uroczystościach w Oświęcimiu, upamiętniających ponad milion ofiar, pojawią się prezydenci Francois Hollande i Joachim Gauck oraz koronowane głowy państw i premierzy. Wśród zaproszonych gości są również byli więźniowie.

Uroczystości odbywają się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Główne obchody będą miały miejsce przed Bramą Śmierci KL Auschwitz II-Birkenau.

Byli więźniowie, których na uroczystości przyjechało z różnych krajów prawie trzystu, są głównymi bohaterami wtorkowych wydarzeń w byłym niemieckim obozie. Troje z nich przemówi podczas centralnej ceremonii. Będzie to dwoje polskich Żydów - mieszkająca obecnie w Izraelu Halina Birenbaum oraz Roman Kent ze Stanów Zjednoczonych, a także Polak deportowany do Auschwitz w pierwszym transporcie - Kazimierz Albin.

Najliczniejsze, około stuosobowe, grupy byłych więźniów przyjadą z Polski i Izraela. Wielu dotrze na uroczystości dzięki współpracy USC Shoah Foundation oraz Światowego Kongresu Żydów, które postanowiły wesprzeć finansowo ich przyjazd. Byli więźniowie znaleźli się także w składzie niektórych delegacji państwowych.

Przesłania wyrażonego przez ocalonych wysłuchają przedstawiciele 49 państw. Prezydent Bronisław Komorowski wygłosił przemówienie inaugurujące uroczystość.

Uwaga na utrudnienia w ruchu

Policja poinformowała, że zamknięte dla ruchu na terenie Brzezinki pozostaną ulice Ofiar Faszyzmu na odcinku od Kombatantów do Leśnej, a także Czernichowska i Męczeństwa Narodów. To bezpośrednia okolica bramy głównej byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. W tym miejscu odbędzie się ceremonia rocznicowa.

W Oświęcimiu oraz w miejscowościach Bobrek i Babice, w godzinach od 9 do 20, wystąpią czasowe utrudnienia na trasach Oświęcim-Chełmek (wojewódzka 933) oraz Oświęcim-Bieruń (krajowa 44). Ich szczególnego nasilenia kierowcy powinni się spodziewać między 12 i 15.30 oraz 17 i 19. Ma to związek z przejazdem delegacji państwowych na ceremonię.

27 stycznia nieczynne będzie Muzeum Auschwitz w części obejmującej były obóz Auschwitz II-Birkenau. Placówka podała, że zwiedzanie byłego Auschwitz I będzie możliwe wyłącznie z przewodnikiem, a na teren Miejsca Pamięci nie wolno wnieść żadnego bagażu. Jego przechowalnia będzie zamknięta. Wszyscy zwiedzający przejdą szczegółową kontrolę.

W dniu uroczystości w Oświęcimiu i okolicy obowiązywały będą szczególne środki bezpieczeństwa. Szef MSW wprowadził zakaz noszenia wszelkiego rodzaju broni.

(abs)