Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej nauki, inni z ostrożnością podchodzą do jej artykułów. Wikipedia, czyli wielojęzyczna, otwarta encyklopedia kończy dzisiaj siedemnaście lat.

Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej nauki, inni z ostrożnością podchodzą do jej artykułów. Wikipedia, czyli wielojęzyczna, otwarta encyklopedia kończy dzisiaj siedemnaście lat.
Zdj. ilustracyjne /WOLFGANG KUMM /PAP/EPA

"Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować" - to hasło, które opisuje sens Wikipedii. Największa, wielojęzyczna encyklopedia internetowa powstała 15 stycznia 2001 roku. Od 2003 roku zarządzana jest przez organizację non-profit Wikimedia Foundation. Polska wersja językowa składa się z 1 260 653 artykułów, z czego prawie 3,5 tysiąca to artykuły wyróżnione. Pierwszym polskim artykułem był opis Reguły Titiusa-Bodego.

Każdy może być wikipedystą

Strony Wikipedii z założenia mogą być edytowane w każdej chwili. Możliwość edycji może być czasowo ograniczona (np. tylko dla zalogowanych użytkowników) ze względu na częste wandalizmy lub wojny edycyjne. Co sprawiło, że Wikipedia stała się tak popularna? To był pierwszy masowy ruch w uwalnianiu zasobów w trzeciej rewolucji technologicznej. Dzielenie się wiedzą. Dzięki Wikipedii szybko sprawdzamy informacje, takie słownikowe. Nie nosimy przecież ze sobą tradycyjnej encyklopedii - powiedział naszemu reporterowi profesor Stanisław Czachorowski, wikipedysta, biolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Osoby, które redagują Wikipedię zachęcają, żeby inni szli w ich ślady. Jeżeli znajdziemy błąd, to najlepiej go poprawić. Sam zacząłem edytowanie Wikipedii, właśnie kiedy znalazłem błędy, chyba w definicji "chruścika". Ostatnio poprawiałem na przykład opis autora jednej z książek - dodaje profesor Czachorowski. Istnieją dwa sposoby edytowania Wikipedii: za pomocą edytora kodu źródłowego i edytora wizualnego. Artykuły można edytować anonimowo - wtedy nasze IP jest wyświetlane w historii zmiany. Osoby, które nie mają statusu redaktora muszą czekać, aby ich poprawki zostały zaakceptowane.

Wątpliwa wiedza?

Przeciwnicy Wikipedii wskazują, że posiada ona wiele błędów i nie można jej traktować jako źródło wiedzy. Naukowcy podkreślają jednak, że każde interesujące nas zagadnienie powinniśmy sprawdzać w kilku źródłach. Nawet w słynnej encyklopedii Britannice były błędy. Ufam Wikipedii tak w 70 procentach, ale przyznam, że bez niej ciężej byłoby się uczyć. Zaletą Wikipedii jest jej szybkość i duża liczba artykułów - powiedział naszemu reporterowi jeden ze studentów.