"1 września, w czasie uroczystości na Westerplatte, Apel Pamięci zostanie odczytany przez oficera Marynarki Wojennej" – poinformował prezydent Gdańska po spotkaniu z przedstawicielami wojska i MON, do którego doszło w gdańskim magistracie. Paweł Adamowicz dodał, że został zapewniony przez przedstawiciela MON-u, iż uroczystości nie będzie towarzyszył tak zwany Apel Smoleński.

Porozumieliśmy się, że w 100-lecie ZHP harcerze wygłoszą przesłanie, które zakończą przypomnieniem nazwisk reprezentatywnych dla harcerzy poległych, zamordowanych w czasie II wojny światowej. To przesłanie poprzedzi następny punkt, jakim będzie Apel Pamięci odczytany przez oficera Marynarki Wojennej - poinformował prezydent Gdańska.

W ramach Apelu Pamięci wygłaszanego co roku w czasie gdańskich uroczystości, wymieniani są polegli za ojczyznę, w tym żołnierze z Westerplatte, po ich "wezwaniu" pada hasło "Stańcie do apelu". Jest szansa i taka padła propozycja, wydaje mi się że bardzo dobra, aby na wezwania oficera wspólnie odpowiedzieli młodzi żołnierze - członkowie Kompanii Reprezentacyjnej wraz z młodymi harcerzami - powiedział Adamowicz.

Dodał, że "został zapewniony przez przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej", że uroczystości na Westerplatte nie będzie towarzyszył tzw. Apel Smoleński.

Błaszczak: Przypilnujemy, żeby oficer Wojska Polskiego odczytał Apel Pamięci

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że tak jak zapowiadał, "Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte w dniu 1 września tego roku".

Dla mnie zawsze najważniejsze było, jest i będzie, żeby w miejscu, które jest symbolem waleczności żołnierza polskiego, było obecne Wojsko Polskie - powiedział dziennikarzom Błaszczak. Szef MON podkreślił, że tego nie chciał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przypilnujemy, żeby uroczystość 1 września na Westerplatte odbyła się z pełnym ceremoniałem wojskowym, w tym żeby oficer Wojska Polskiego odczytał Apel Pamięci - zaznaczył Błaszczak.
Przypomnijmy, że przed tygodniem minister obrony narodowej ujawnił, że - decyzją prezydenta Gdańska - wojsko nie zostało zaproszone do udziału w odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystościach. Zażądał jednocześnie od Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Błaszczak podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

We wtorek Adamowicz skierował list do ministra obrony narodowej, w którym zaprosił szefa MON na uroczystości 1 września na Westerplatte.

(m)