Skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej może pomóc w zatrzymaniu zmian. Nawet jeżeli autorzy tej ustawy uważają inaczej - mówi w rozmowie z RMF FM Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

Premier przekonywał wczoraj w Brukseli, że ustawa o Sądzie Najwyższym jest zgodna z konstytucją. Michał Laskowski nie zgadza się z Mateuszem Morawieckim i podkreśla, że nie jest to tylko jego stanowisko. Bo ustawy o Sądzie Najwyższym bronią przede wszystkim jej autorzy.

Bardzo wielu znawców prawa, autorytety, organizacje - polskie i zagraniczne - są  innego zdania i nie wydaje mi się, żeby stanowisko premiera mogło tu przeważyć - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego.

Zdaniem sędziego Laskowskiego, coraz mniej prawdopodobne jest, że Komisja Europejska skieruje ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przed 3 lipca, czyli dniem, kiedy wejdzie ona w życie.

Ale według niego, taki ruch po tym terminie również może być skuteczny.  

Zgromadzenie Ogólne SN: Gersdorf pozostaje zgodnie z konstytucją I prezesem do 2020 roku

Sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 r. - głosi przyjęta uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Stanowisko Sądu Najwyższego wspiera Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski po zakończeniu posiedzenia ZO Sędziów SN w czwartek przekazał, że 63 sędziów uczestniczących w spotkaniu, jednogłośnie przyjęło dwie uchwały.

My sędziowie Sądu Najwyższego uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym SN w dniu 28 czerwca 2018 r., pamiętając o złożonym ślubowaniu sędziowskim i wierni Konstytucji RP, która jest najwyższym prawem RP, stwierdzamy, że sędzia SN prof. Małgorzata Gersdorf zgodnie z bezpośrednio stosowanym art. 183 ust 3 konstytucji pozostaje do dnia 30 kwietnia 2020 r. pierwszym prezesem SN, kierującym instytucją, w której pełnimy nasza służbę społeczeństwu - głosi uchwała.

Uznajemy, że nie można, zgodnie z regułami obowiązującymi w prawie, nie można w trybie ustawy, zmieniać jasnej, kategorycznej i pełnej normy, wynikającej wprost z konstytucji. Tam kadencja I prezesa SN została uregulowana i zgodnie z zasadami prawodawstwa obowiązuje zakaz regulowania tej samej materii w drodze ustawy, a więc aktu, który zawsze powinien być zgodny z konstytucją -dodał Laskowski. 

(ph)