Negocjatorzy z Wielkiej Brytanii i UE porozumieli się w sprawie brexitu. Nastroje są optymistyczne, jednak mogą się zmienić po specjalnym posiedzeniu Izby Gmin. Marian Banaś, prezes NIK, wrócił z bezpłatnego urlopu, na którym przebywał od czasu wyemitowania reportażu "Syperwizjera" TVN. Jednym z tematów dnia były wyniki sondażu IBRiS, według którego najlepszym kontrkandydatem dla Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich byłby Donald Tusk. Pojawiła się też informacja, że Lewica złoży projekt o związkach partnerskich i małżeństwach homoseksualnych na jednym z pierwszych posiedzeń Sejmu. O tych i innych najważniejszych wydarzeniach czwartku dowiesz się ze specjalnego podsumowania dnia RMF FM.

Marian Banaś wrócił z urlopu. Prezes NIK wydał oświadczenie

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś powrócił do wykonywania obowiązków, zakończył urlop bezpłatny - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa NIK Ksenia Maćczak.

Banaś przebywał na bezpłatnym urlopie od czasu, gdy "Superwizjer" TVN we wrześniu wyemitował reportaż o byłym ministrze finansów. Deklaruję, że będę przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na moją osobę jako prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Stanowczo również oświadczam, że będę bronił niezależności i bezstronności Najwyższej Izby Kontroli jako naczelnego organu kontroli państwowej - napisał Banaś po powrocie do pracy.

Wybory prezydenckie. Sondaż: Donald Tusk najlepszym kontrkandydatem dla Andrzeja Dudy

Najlepszym kontrkandydatem dla Andrzeja Dudy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich jest Donald Tusk - wynika z sondażu IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Drugie miejsce w zestawieniu zajął Robert Biedroń, a trzecie Małgorzata Kidawa-Błońska.

wybory 3 | amCharts

WIĘCEJ O SONDAŻU PRZECZYTASZ TUTAJ

Schetyna chce jasnej deklaracji od Tuska ws. wyborów prezydenckich

Grzegorz Schetyna w Brukseli domagał się jasnej deklaracji od Donalda Tuska, czy były premier zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W Brukseli spotkała się Europejska Partia Ludowa. Z tej okazji w stolicy Belgii pojawił się właśnie Schetyna. Szef PO rozmawiał z Donaldem Tuskiem o przyszłości Platformy Obywatelskiej po przegranych wyborach.

Nie będzie śledztwa ws. słów abpa Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie"

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wypowiedzi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w sierpniu w kazaniu użył w odniesieniu do środowisk LGBT określenia "tęczowa zaraza" - ustalili reporterzy RMF FM.

Gawkowski: Projekt o małżeństwach homoseksualnych na pierwszym lub drugim posiedzeniu Sejmu

Kiedy politycy Lewicy złożą projekt o związkach partnerskich i małżeństwach homoseksualnych? “Myślę, że na pierwszym lub drugim posiedzeniu Sejmu" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Krzysztof Gawkowski z Lewicy. “Będzie zakładał przede wszystkim to, żeby pary jednopłciowe w Polsce mogły zawierać związek małżeński, żeby mogły razem żyć" - dodaje. Polityk Wiosny Biedronia zaznaczył także, że na kolejnych posiedzeniach jego klub będzie chciał też złożyć ustawy dot. płacy minimalnej, emerytury obywatelskiej i leków.

"Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie - mamy je!". Negocjatorzy z UE i Wielkiej Brytanii porozumieli się w sprawie brexitu

Negocjatorzy z UE i Wielkiej Brytanii porozumieli się w sprawie brexitu - poinformował w czwartek na Twitterze szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Do porozumienia doszło zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu UE, który miał zająć się tą kwestią.

"Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie - mamy je! Jest to uczciwa i wyważona umowa dla UE i Wielkiej Brytanii; świadczy o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań" - napisał na Twitterze Juncker. Polityk zarekomendował przywódcom unijnym szybkie przejście do rozmów o przyszłym partnerstwie UE z Wielką Brytanią. 

Rozwiązano ostania sporną kwestie dotycząca taryf celnych, a konkretnie podatku VAT, po tym jak uzgodniono kwestię granicy irlandzkiej. 

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, zderzy się z rzeczywistością, kiedy będzie  usiłować ratyfikować porozumienie w Izbie Gmin. Co będzie dalej z brexitem? Przeczytaj TUTAJ>>>

Kryzys uchodźczy w Syrii. Potrzebny jest korytarz humanitarny

Kurdowie domagają się utworzenia korytarza humanitarnego, by ewakuować rodaków z północy Syrii. Już 218 cywilów zginęło - w tym 18 dzieci - w tureckiej ofensywie w północno-wschodniej Syrii. Rannych jest 650 ludzi - poinformowała w czwartek kurdyjska administracja regionu.