Środa przyniosła dużo nowych informacji ws. szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Wydał on specjalne oświadczenie, w którym przyznał m.in., że był gotów odejść z urzędu. Dowiedzieliśmy się także, że Banaś stracił dostęp do tajemnic - to efekt wszczęcia postępowania sprawdzającego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dotyczącego jego poświadczenia bezpieczeństwa do informacji niejawnych. Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury, która chciała tymczasowego aresztu dla dziennikarza Kamila Durczoka. Wieczorem doszło do wybuchu gazu w Szczyrku. Jak informują strażacy, pod gruzami mogą być ludzie.

Sensacyjne oświadczenie Mariana Banasia. "Byłem gotów złożyć urząd prezesa NIK"


"Byłem gotów złożyć urząd prezesa NIK" - ogłosił Marian Banaś w specjalnym oświadczeniu.

Dalej jednak podkreślił, że "z przykrością" stwierdził, że jego "osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej", i że "jako prezes Izby nie może pozwolić, by stała się ona przedmiotem politycznych rozgrywek i targów".

"Dlatego w poczuciu odpowiedzialności za Najwyższą Izbę Kontroli będę kontynuował powierzoną mi przez parlament misję" - zapowiedział.

Marian Banaś bez dostępu do tajemnic. To efekt postępowania ABW

Marian Banaś bez dostępu do tajemnic. To efekt wszczęcia postępowania sprawdzającego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dotyczącego jego poświadczenia bezpieczeństwa do informacji niejawnych. W praktyce oznacza to, że jego funkcje w Najwyższej Izbie Kontroli mogą się ograniczyć tylko do administrowania.

Kamiński ma złożyć w Sejmie wyjaśnienia ws. Banasia

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała wniosek klubu Koalicji Obywatelskiej o przedstawienie przez koordynatora służb specjalnych, szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego informacji o sprawie prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia do sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Taką informację przekazała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wybuch gazu w Szczyrku

Wybuch gazu w w Szczyrku. Trzykondygnacyjny budynek zawalił się. Straż pożarna informuje, że pod gruzami mogło być nawet osiem osób.



Duda: Szczyt NATO jest także zwycięstwem Polski

Bardzo istotny element dla nas, to pełna zgoda na aktualizację planów kolektywnej obrony Polski - mówił prezydent Andrzej Duda po szczycie NATO. Zaznaczył, że w rozmowach podczas szczytu wśród niebezpieczeństw wskazywano potencjalne zagrożenie rosyjskie, ale mówiono też o zagrożeniach terrorystycznych.

Erdogan wycofał sprzeciw: Jest porozumienie ws. planów obronnych NATO dla Polski i państw bałtyckich

Przywódcy państw NATO porozumieli się na szczycie w Londynie ws. aktualizacji planów obronnych Polski i państw bałtyckich - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Zablokowaniem planów groziła Turcja: swoją zgodę uzależniała od politycznego poparcia Sojuszu w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii. Ostatecznie - jak ujawniła kancelaria prezydenta Litwy - prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na poparcie NATO-wskich planów, nie żądając niczego w zamian.

55 zarzutów dyscyplinarnych. Sędzia Markiewicz na celowniku rzecznika dyscypliny

Zarzuty popełnienia 55 przewinień dyscyplinarnych postawił prezesowi Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystianowi Markiewiczowi zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik. Zapowiedział również, że rozważy złożenie wniosku o zawieszenie "obwinionego sędziego".

Chodzi o pismo, jakie Krystian Markiewicz skierował w maju do sędziów sądów dyscyplinarnych: apelował w nim m.in. o powstrzymanie się od orzekania do czasu wyjaśnienia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wątpliwości dot. postępowań dyscyplinarnych w Polsce i statusu sędziów nowej izby Sądu Najwyższego: Izby Dyscyplinarnej.

Według rzecznika dyscyplinarnego szef Iustitii m.in. naruszył w ten sposób zasadę apolityczności sędziów.

Sąd odmówił aresztowania Kamila Durczoka, prokuratura pisze o "immunitecie celebryty"

Decyzja o niezastosowaniu aresztu wobec Kamila Durczoka, podejrzanego o oszustwo i podrobienie weksla, "jest nieracjonalna i niezrozumiała" - tak postanowienie sądu ws. znanego dziennikarza skomentowała Prokuratura Regionalna w Katowicach. Zaznaczyła, że - jak dowodzi praktyka - "w przypadkach zarzutów tak ciężkich jak te postawione Kamilowi D. areszt jest stosowany".

Prokuratura wprost stwierdziła również, że "sąd łagodniej potraktował podejrzanego, przyznając mu swoisty ‘immunitet celebryty’".

Zarzuty, jakie prokurator postawił Kamilowi Durczokowi, dotyczą podrobienia weksla i dokumentów towarzyszących zabezpieczeniu kredytu hipotecznego na blisko 3 mln złotych oraz doprowadzenia banku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości.

Za czyny, których popełnienie zarzucają mu śledczy, Durczokowi może grozić do 25 lat więzienia.

Rezygnacja wiceprezesów olsztyńskiego sądu rejonowego. Pokłosie sprawy Juszczyszyna

Dwoje wiceprezesów Sądu Rejonowego w Olsztynie - sędziowie Anna Szczepańska i Krzysztof Krygielski - złożyło rezygnację z zajmowanych funkcji - ustaliła PAP. Sędzia Krygielski powiedział, że jego decyzja ma związek z poniedziałkowymi uchwałami Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Olsztyńskiego. Sędzia Szczepańska nie wyjaśniła, dlaczego zrezygnowała.

Minister zdrowia zabrał głos ws. skażenia leków z metforminą dla cukrzyków. Łukasz Szumowski uspokaja pacjentów

Minister zdrowia Łukasz Szumowski uspokaja w związku z doniesieniami, że zażywana przez chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny, między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. Podkreśla, że mowa jest o ilościach śladowych, które zostały wykryte w naturalnym procesie produkcji. Minister Szumowski zapewnia, że lekarstwa zawierające metforminę nie zostają wycofane z obrotu i zaleca pacjentom kontynuację ich przyjmowania.