Sędzia Paweł Juszczyszyn udał się do Kancelarii Sejmu, gdzie miał się zapoznać z listami poparcia do KRS. W ostatniej chwili przełożony Juszczyszyna cofnął sędziemu delegację do Warszawy, przez co nie dotrzymał on dostępu do żadnego z dokumentów. Najwyższa Izba Kontroli opracowała raport ws. instytucji finansowej GetBack. Jak ustalili dziennikarze śledczy RMF FM, z raportu wynika, że KNF, OUKiK oraz GPW nie zapewniły konsumentom ochrony przed działalnością GetBack, w związku z którą poszkodowanych zostało ponad 9 tys. osób. Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi odwiedziła były obóz koncentracyjny Auschwitz. W godzinach wieczornych spotkała się na lotnisku Kraków-Balice z marszałkiem Senatu. Po spotkaniu Grodzki powiedział, że "to była rozmowa ludzi, którzy dzielą podobne wartości". Co jeszcze wydarzyło się we wtorek? Sprawdź w specjalnym Podsumowaniu Dnia RMF FM.


Sędzia Paweł Juszczyszyn przyjechał do Sejmu zobaczyć listy KRS. Cofnięto mu jednak delegację

Dość niespodziewany obrót przyjęła wtorkowa wizyta sędziego Pawła Juszczyszyna w Kancelarii Sejmu. Miał tam zapoznać się z listami poparcia do KRS. Jak się okazało, przełożony sędziego z Olsztyna, cofnął mu delegację do Warszawy. Sędzia nie zobaczył żadnego dokumentu.

WSA: Sąd ma prawo dostępu do list KRS

Postanowienie zabezpieczające, którym prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zablokował dostęp do list poparcia sędziów kandydujących do KRS, nie może w żadnym razie stanowić podstawy do uniemożliwienia działań sądu - uznał warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sprawa bezpośrednio odnosi się do wizyty sędziego Pawła Juszczyszyna w Kancelarii Sejmu.

Raport NIK ws. GetBack. Instytucje państwa zawiodły

Najwyższa Izba Kontroli nie pozostawia suchej nitki na Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w związku z ich działaniami wobec GetBack. Jak dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM, z raportu Izby wynika, że instytucje państwowe nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów przed niezgodną z prawem działalnością tej instytucji finansowej. Ich działania były niewystarczające, a często nierzetelne. Izba zwraca uwagę, że do tej pory ponad 9 tysięcy osób, które kupiły obligacje GetBack, nie odzyskało zainwestowanych środków - chodzi o ponad 2,5 miliarda złotych.

Będzie wniosek o komisję śledczą ws. nadzoru nad GetBack

82 miliony strat samorządów po restrukturyzacji PBS. Pieniędzy może zabraknąć na 500 plus

34 jednostki samorządowe z Podkarpacia w trudnej sytuacji po przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku. Wobec utraty 82 milionów złotych, które były ulokowane w banku, samorządowcy szykują pozew zbiorowy.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA odwiedziła obóz Auschwitz

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi zwiedziła były niemiecki obóz Auschwitz. Polityk, wspólnie z marszałkami Sejmu i Senatu, Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim, oddała hołd ofiarom i złożyła wieńce przed Ścianą Straceń.


"Apelujemy do Putina, aby nie wykorzystywał pamięci o ofiarach Holokaustu do rozgrywek politycznych"

Apelujemy do prezydenta Federacji Rosyjskiej, aby nie wykorzystywał pamięci o ofiarach Holokaustu do rozgrywek politycznych - mówił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk na konferencji prasowej w związku z organizowanym 23 stycznia w Jerozolimie Światowym Forum Holokaustu. Podkreślił, że prezydent Andrzej Duda ma wszelkie powody, by przypuszczać, że konferencja w Jerozolimie zostanie przez Władimira Putina wykorzystana w sposób instrumentalny do wspierania bieżącej, agresywnej polityki Rosji wobec Polski.

Polak uprowadzony na Litwie. Porywacze żądali 20 tys. euro okupu

Polak porwany dla okupu na Litwie został uwolniony przez tamtejszą policję. Nic mu się nie stało. W ręce funkcjonariuszy wpadli też porywacze.

Jest nowy rosyjski rząd. Szojgu i Ławrow zostają na stanowiskach

W Rosji ogłoszono we wtorek skład nowego rządu. W gabinecie premiera Michaiła Miszustina stanowiska zachowali ministrowie obrony i spraw zagranicznych: Siergiej Szojgu i Siergiej Ławrow. 

10 miliardów ludzi da się wyżywić w zrównoważony sposób

Obecny system żywnościowy na Ziemi może w sposób zrównoważony wyżywić co najwyżej 3 miliardy 400 milionów ludzi, mniej niż połowę obecnej populacji naszej planety. Jeśli jednak wprowadzi się do tego systemu i naszej diety rozsądne zmiany, będziemy w stanie bez naruszania zasobów planety wyżywić aż 10 miliardów osób. Takie wnioski na łamach czasopisma "Nature Sustainability" prezentuje grupa naukowców z Potsdam Institute for Climate Impact Research w Niemczech. Autorzy pracy zastrzegają, że ich przewidywania będa aktualne przy założeniu, że ocieplenie klimatu nie przekroczy poziomu 1,5 stopnia Celsjusza.