Licząca prawie trzy tysiące lat osada jest pierwszą tak dużą i tak dobrze zachowaną, którą udało się odnaleźć włoskim archeologom. Domy oraz zachowane w nich przedmioty pozwalają zdobyć więcej informacji na temat wciąż tajemniczej cywilizacji Etrusków.

Prawie wszystkie z dotychczas odkrytych etruskich ruin to nekropolie, dlatego tym bardziej interesujące jest to ostatnie znalezisko włoskich archeologów, którym jest górnicze miasto starej cywilizacji Etrusków sprzed trzech tysięcy lat. Dotychczas wiadomo było, jak grzebią swoich przodków i na tej podstawie wyciągano wnioski na temat ich życia i wierzeń. Teraz dzięki odkopanym domom i znalezionym w nich narzędziom można dowiedzieć się znacznie więcej na temat tej jednej z pierwszych na Półwyspie Apenińskim cywilizacji.

Z położonego kiedyś nad jeziorem miasta, rozciągniętego na obszarze 30 hektarów, odkopano dotychczas 10 domów. Miały one nawet po 7 pokoi i znaleziono w nich naczynia oraz między innymi przyrządy, które służą kobietom do szycia i ozdabiania ubrań. Budynki zachowały się w oryginalnym wyglądzie, ponieważ żadna inna cywilizacja nie próbowała przebudowywać tej osady. Stare miasto Etrusków po prostu porósł las.

07:10