Radni stolicy mają pomysł, jak odpowiedzieć na niemieckie roszczenia. Chcą uzyskać od Niemców odszkodowania za zniszczenie miasta w czasie wojny. Rada miasta przyjęła uchwałę zobowiązującą prezydenta do oszacowania strat.

W stolicy powołana zostanie specjalna instytucja, która ma oszacować straty wojenne Warszawy. Jan Maria Jackowski, radny LPR przekonuje, że nie będzie z tym problemu, gdyż dokumentacja techniczna znajduje się w Instytucie Pamięci Narodowej.

Znaleźć tam można chociażby informacje, że z Warszawy Niemcy wywieźli 45 tys. wagonów mienia. Radni chcą walczyć o odszkodowania przed Trybunałem Sprawiedliwości i amerykańskimi sądami. Warszawiakom, zwłaszcza tym starszym, bardzo spodobała się inicjatywa władz miasta. Rozmawiała z nimi reporterka RMF Mira Skórka:

Historycy przypominają, że Warszawa przyjęła po wojnie reparację z puli wypłaconej Związkowi Radzieckiemu, podkreślając jednocześnie, że była to rekompensata za zniszczenia wojenne. A przecież znaczna część budynków stolicy została zniszczona po Powstaniu Warszawskim; był to akt zemsty, który nie miał nic wspólnego z działaniami wojennymi.

08:15