Kilkuset mieszkańców Szczecina uczestniczyło w specjalnym koncercie i mszy ku czci tragicznie zmarłego w Iraku majora Hieronima Kupczyka. Dziś w południe na cmentarzu centralnym w Szczecinie odbędzie się pogrzeb polskiego oficera.

Oprócz rodziny i dowództwa 12 Dywizji Zmechanizowanej, w której służył major, do kościoła garnizonowego przyszli sąsiedzi i znajomi żołnierza.

Sporo było też ludzi, którzy majora Kupczyka nie znali, ale postanowili uczcić jego pamięć. Z mieszkańcami Szczecina przybyłymi na uroczystość rozmawiał reporter RMF, posłuchaj:

Major Kupczyk zginął w ubiegły czwartek. 16 Polaków wracało wtedy do swojego obozu w Karbali z uroczystości w amerykańskim obozie wojskowym Camp Dogwood pod Bagdadem, gdzie szkoli się iracki korpus obrony cywilnej.

Na podszczecińskim lotnisku w Goleniowie odbyła się skromna uroczystość żałobna; najbliżsi pożegnali mjra Hieronima Kupczyka, który w czwartek zginął w Iraku. Specjalny samolot, na pokładzie którego znajdowała się trumna z ciałem oficera, wylądował w kraju wczoraj tuż po godz. 22. czytaj więcej

Na drodze z Bagdadu, 40 km od Karbali, żołnierze zostali zaatakowani z broni maszynowej, padło kilkadziesiąt strzałów. Polacy odpowiedzieli ogniem. Kiedy zorientowali się, że ich kolega został dwukrotnie ranny w szyję, wycofali się z walki, aby jak najszybciej dowieźć go do szpitala w Karbali. Pomimo podjęcia natychmiastowej reanimacji oficer zmarł.

06:45