Otrzymaliśmy wyjaśnienia dotyczące rzekomych słów premiera Izraela. Wygląda na to, że to przykład szkodliwej manipulacji - napisał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wczoraj premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że "Polacy kolaborowali z nazistami i nie znam nikogo, kto kiedykolwiek był sądzony za powiedzenie tego". "Jerusalem Post" podało z kolei, że Netanjahu mówił o "narodzie polskim".

Otrzymaliśmy oficjalne wyjaśnienia strony izraelskiej dotyczące rzekomego cytatu słów premiera Izraela. Wygląda na to, że artykuł w "Jerusalem Post" to przykład szkodliwej manipulacji dziennikarskiej. Dobrze, że zostało to wyjaśnione po naszych interwencjach - napisał na Twitterze szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Przedstawicielom państwa Izrael dziękuję za efektywną współpracę w tej sprawie - dodał.

Wcześniej informacje zdementowała ambasadorka Izraela w Polsce Anna Azari. Informacje podane przez "Jerusalem Post" na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe. Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali - napisała w liście do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu w czasie spotkania z dziennikarzami w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odpowiadając na pytanie o ustawę o IPN, miał powiedzieć: Polacy kolaborowali z nazistami i nie znam nikogo, kto kiedykolwiek był sądzony za powiedzenie tego - podają izraelskie media.

W następstwie słów Netanjahu, prezydent Andrzej Duda napisał, że może dojść do zmiany miejsca spotkania premierów Grupy Wyszehradzkiej. Jeśli wypowiedź premiera Netanjahu brzmiała tak, jak podają media, gotów jestem udostępnić Rezydencję Prezydenta RP "Zameczek" w Wiśle na spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Izrael nie jest w tej sytuacji dobrym miejscem by się spotykać, mimo wcześniejszych ustaleń - napisał prezydent na Twitterze.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie ma odbyć się 18 i 19 lutego. W programie pobytu premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji poza obradami jest także wizyta przy Ścianie Płaczu oraz w Muzeum Historii Holokaustu Yad Vashem.