TOPR-owski śmigłowiec "Sokół", który w styczniu rozbił się w trakcie akcji lawinowej w Tatrach, zostanie wyremontowany. Znaczna część potrzebnych na ten cel pieniędzy pochodzić ma z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Z programu zapobiegania powstawaniu i pogłębianiu się niepełnosprawności przeznaczonych zostanie prawie 5 mln zł, resztę pokryje ubezpieczenie maszyny.

Na razie ratownicy nie mogą liczyć na nowy śmigłowiec obiecany przez rząd, a latający w tej chwili w Tatrach Mi-2, należący do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ma bardzo ograniczone możliwości ratunkowe ze względu na parametry techniczne. Na przeszkodzie stoją również stosowane w LPR procedury.

Liczymy na to, że rzeczywiście takie pieniądze się znajdą i w połowie przyszłego roku śmigłowiec będzie wyremontowany i będzie gotowy do wykorzystywania go w całym zakresie działań ratowniczych w górach, ale również w najbliższej okolicy - mówi naczelnik TOPR-u Jan Krzyszotof.

Powiatowi urzędnicy zapewniają, że PFRON jest otwarty na ten projekt, a śmigłowiec powinien wrócić w Tatry w maju 2004 roku, a więc jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu turystycznego.

06:15