Obywatel polski może być równocześnie obywatelem innego państwa - taką poprawkę do ustawy o obywatelstwie polskim zaproponowały Senatowi trzy jego komisje. Głosowanie już dziś.

Przeciwną decyzję wydał wcześniej Sejm. Wzburzyło to Polaków mieszkających za granicą. Polonia obawia się, że rodacy mający wyłącznie paszport innego państwa mogą mieć z tego powodu kłopoty przy przekraczaniu granicy z Polską. Niektórzy nawet rezygnują z odwiedzenia Polski.

Inicjatorem ustawy o obywatelstwie był Senat. Sejm jednak, zakazując podwójnego obywatelstwa, oparł się głównie na projekcie rządowym. W rezultacie, według części senatorów, powstała ustawa "restrykcyjna i policyjna", w której przeważa lęk przed napływem z zagranicy osób niepożądanych.

Komisje senackie zaproponowały zapisanie w ustawie konstytucyjnej zasady, że "nikt nie może utracić obywatelstwa polskiego, chyba że sam się go zrzeknie". Chcą też poprzedzić ustawę wstępem, który przypomniałby, że prawo do obywatelstwa należy do podstawowych praw człowieka, że łamanie tego prawa w PRL doprowadziło do krzywd wielu tysięcy obywateli, że parlament chce się odciąć od praktyk reżimów totalitarnych, a prawo dostosować do europejskich standardów.

20:30