Sąd Najwyższy Hiszpanii poinformował, że sędzia wydał w piątek Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) zdymisjonowanego przez władze centralne w Madrycie premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i czworga członków jego rządu.

Sąd Najwyższy Hiszpanii poinformował, że sędzia wydał w piątek Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) zdymisjonowanego przez władze centralne w Madrycie premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i czworga członków jego rządu.
Carles Puigdemont /OLIVIER HOSLET /PAP/EPA

Od kilku dni Puigdemont i czworo byłych ministrów przebywają w stolicy Belgii, Brukseli.

Na początku listopada troje współpracowników zdymisjonowanego szefa rządu Katalonii wróciło z Brukseli do Barcelony. 

Belgijski wymiar sprawiedliwości "przestudiuje" Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) zdymisjonowanego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, wydany przez hiszpański sąd - powiadomił rzecznik belgijskiej prokuratury federalnej. Potwierdził, że otrzymał ENA.

Przeanalizujemy go, następnie zostanie przekazany sędziemu śledczemu -
powiedział agencji AFP rzecznik belgijskiej prokuratury federalnej Eric Van der Sijpt.

W środę belgijski adwokat Puigdemonta, Paul Bekaert zapowiedział, że jego klient będzie współpracował z hiszpańskimi i belgijskimi władzami. 

Sam Puigdemont podkreśla, że jego pobyt w Belgii nie wynika z dążenia do otrzymania azylu politycznego, ale do skuteczniejszej walki o dobro sprawy katalońskiej na arenie międzynarodowej.

Oznacza to, że Puigdemont raczej będzie się tylko odwoływać, gdy belgijski sędzia zatwierdzi nakaz aresztowania twierdząc, że ekstradycja mogłaby naruszyć jego prawa podstawowe - informuje dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. 

Belgijski sąd będzie miał 60 dni na rozpatrzenie sprawy. 

27 października po południu hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd Mariano Rajoya władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. Nastąpiło to krótko po przyjęciu przez kataloński parlament w tajnym głosowaniu rezolucji o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

Na mocy uruchomionego przez hiszpański Senat artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji, ograniczającego autonomię Katalonii, premier Rajoy wyznaczył wicepremier Hiszpanii Sorayę Saenz de Santamarię do objęcia tymczasowej funkcji koordynatora ds. Katalonii.

28 października rano Madryt opublikował w internecie decyzję dotyczącą odwołania premiera Puigdemonta, członków jego gabinetu oraz ponad 130 wysokich rangą katalońskich urzędników. Równocześnie nastąpiła publikacja daty przedterminowych wyborów parlamentarnych w Katalonii, które odbędą się 21 grudnia.

(oh)