Organ nie używany zanika, tę prawdę znają wszystkie organizmy. Okazuje się, że dotyczy to także tak wyjątkowego organu jak mózg człowieka. Badacze podkreślają jednak, że nigdy nie jest za późno, by ruszyć głową...

Jak twierdzą naukowcy Uniwersytetu w Cleveland, nic tak nie wspomaga pamięci i bystrości umysłu jak stały trening. Wnioski naukowców idą bardzo daleko. Mówi się nawet, że różnymi formami łamania głowy można zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Trening powinno się rozpocząć jak najwcześniej, już dzieciom w wieku niemowlęcym opowiadając bajki czy czytając książeczki. Bardzo ważny jest wpływ całego procesu edukacji, uczenia się na wszystkich jego etapach. Badacze podkreślają, że nigdy nie jest za późno, trzeba jak najwięcej czytać, rozwiązywać krzyżówki, grać w szachy, uczyć się języka obcego, albo zacząć nowe hobby i, przede wszystkim, ograniczyć oglądanie telewizji, która podobno sprawia, że mózg pracuje na jałowym biegu.

Od niedawna wiadomo, że mózg nawet w dorosłym wieku może rozbudowywać sieć połączeń nerwowych. By go do tego skłonić, trzeba ćwiczyć – osoby, które w wieku od 6 do 18 lat bardzo dużo czytały, mają podobno pewną rezerwę, która potem pomoże im powstrzymywać skutki starzenia się. Nie mniej ważne są ćwiczenia fizyczne – pomagają utrzymać dobre ukrwienie mózgu. Wana jest też dieta, która nie pozwala odkładać się temu, co w organizmie niepotrzebne.

Kliknij i posłuchaj relacji korespondenta radia RMF FM z Waszyngtonu, Grzegorza Jasińskiego:

07:35