Bardzo dobrze w konkursie Pucharu Świata w szwajcarskim Engelbergu spisali się polscy skoczkowie. Piotr Żyła był drugi, a Kamil Stoch trzeci. Zwyciężył lider Pucharu Świata Ryoyu Kobayashi.

W I serii konkursu w Engelbergu bezkonkurencyjny okazał się lider Pucharu Świata - Ryoyu Kobayashi. Japończyk skoczył 144 metry.

Na drugim miejscu znalazł się Kamil Stoch, który wylądował na 138 metrze. Mistrz olimpijski tracił do Japończyka 3,8 punktu.

Trzeci był Piotr Żyła, który uzyskał 137,5 metra. Czwarty był Dawid Kubacki.

Zamiana Polaków w czołówce

Do drugiej serii awansowali jeszcze: Jakub Wolny i Stefan Hula. Ta sztuka nie udała się Maciejowi Kotowi, którzy zajął 42. miejsce.

W drugiej serii Dawid Kubacki skoczył 133,5 metra i został wyprzedzony przez Karla Geigera i ostatecznie zajął 5. miejsce.

Bardzo dobrze spisał się Piotr Żyła, który skoczył 135 metrów i zajął 2. miejsce. Tuż za nim uplasował się Kamil Stoch, który w drugiej serii skoczył 131 metrów i został wyprzedzony przez swojego rodaka.

Bezkonkurencyjny po raz kolejny okazał się Ryoyu Kobayashi, który skoczył w drugiej serii 137 metrów i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Jakuba Wolnego sklasyfikowano na 22. pozycji, a Stefana Hulę na 27.

To 60 miejsce na podium dla Kamila Stocha. Piotr Żyła w czołowej trójce zawodów Pucharu Świata znalazł się po raz dziewiąty w karierze.

Klasyfikacja generalna: Prowadzi Kobayashi

W klasyfikacji generalnej prowadzi Kobayashi, który wygrał cztery z siedmiu konkursów. Japończyk o 111 pkt wyprzedza Żyłę i o 191 Stocha.

W Pucharze Narodów natomiast liderem jest Polska. Niemcy mają o 137 pkt mniej.

Engelberg tradycyjnie jest ostatnim przystankiem przed Turniejem Czterech Skoczni. Dzięki dobrej postawie Aleksandra Zniszczoła w Pucharze Kontynentalnym Polskę będzie mogło reprezentować w nim siedmiu zawodników.

Poprzednią edycję TCS wygrał Stoch, który triumfował na wszystkich czterech obiektach i tym samym powtórzył osiągnięcie Niemca Svena Hannawalda z sezonu 2001/02. Stoch w tej prestiżowej imprezie zwyciężył także w cyklu 2016/17, a drugi był wówczas Żyła.

Kwalifikacje do pierwszego konkursu w Oberstdorfie zaplanowane są na 29 grudnia.