Ile zarabia dzielnicowy? Nasz poznański reporter próbował znaleźć odpowiedź na to pytanie. Dzielnicy, jak posłowie, musi składać oświadczenie majątkowe. Najczęściej wypełnianą rubryką w zeznaniach jest fragment o kredytach.

W wielkopolskiej Komendzie Policji nikt, oprócz komendanta nie wie nic na temat zarobków i majątku dzielnicowych. Policjanci dzielnicowi zobowiązani są wypełnić oświadczenia majątkowe, które ogląda jedynie komendant, a później chowa je do zalakowanej koperty. Ta z kolei wyciągana jest tylko wtedy, gdy trzeba wyjaśnić zarzuty o korupcję.

Takie policyjne oświadczenie majątkowe zawiera wiele rubryk i bardzo dokładnych pytań, na które musi odpowiedzieć dzielnicowy. Posłuchaj:

Najczęściej wypełniana rubryka w takich zeznaniach to fragment o kredytach. W Poznaniu ostatnio był przypadek policjanta, który zastawiał w lombardzie swoja służbową broń, by spłacić wszystkie kredyty.

Oświadczenia składają wszyscy komendanci wojewódzcy. W Wielkopolsce dodatkowo szefowie miejskich i powiatowych jednostek są zobowiązani do wypełniania zeznań majątkowych.

W Poznaniu wszyscy policjanci muszą składać oświadczenia majątkowe.