"Piękne i bestia" to tytuł filmu w reżyserii polskiej aktorki Liliany Komorowskiej, która od lat mieszka w Stanach. Dokument pokazywany jest w stołecznych kinach, również dziś w Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi.

Film jest zbiorowym portretem dziewięciu kobiet, które próbują wygrać walkę z rakiem piersi. To m.in. modelka, malarka, tłumaczka i nauczycielka. Pierwsze objawy raka były u nich lekceważone, a w tym nieczułym szpitalnym świecie kobiety czują się zagubione, przerażone i bezradne. W dotarciu do prawdy pomagają im czasem lęk, upór i kobieca intuicja.

Film pokazuje jak zaakceptować porażającą diagnozę, zwracając jednocześnie uwagę na komplikacje poszczególnych stadiów raka, nieodwracalne decyzje leczenia i życie z ich konsekwencjami. Dogłębnie poruszające zwierzenia, wypowiedziane często po raz pierwszy, dopiero przed kamerą, stały się dla nich początkiem procesu wyzwolenia i niezwykłym przeżyciem dla mnie - mówi reżyserka filmu Liliana Komorowska.

Często zdarza się, że znane kobiety, które pokonały raka piersi, pomagają innym. Wokalistka Sheryl Crow namawia do regularnych badań. Aktorka Lucy Liu zebrała miliony dolarów na sprzęt diagnozujący. Olivia Newton-John również wspiera chorych na raka. Reese Witherspoon choć nie chorowała, też pomaga. Zabiera Amazonki m.in na uświadamiające spacery ulicami nowego Jorku. Każdy sposób jest dobry, jeśli tylko daje nadzieję.