Państwo nie ma prawa pobierać od nas opłat za obowiązkową wymianę dowodów osobistych. Wielu prawników twierdzi, że to niezgodne z konstytucją. Wg nich wszyscy, którzy już zapłacili, mogą żądać zwrotu pieniędzy.

Zadaniem prawników, podobnie jak w przypadku abonamentu telewizyjnego czy opłat za parkowanie, opłatę za wymianę dowodów można ustalić, ale trzeba to zrobić w ustawie. A Rada Ministrów ustaliła to w swoim rozporządzeniu.

W ustawie wszystko jest niezgodne z konstytucją. Trzeba to zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. I sprawa wydaje się oczywista - przekonuje jeden z poznańskich adwokatów, z którym rozmawiał reporter RMF. Z tą opinią zgadzają się także inni prawnicy. Podkreślają jednak, że odzyskanie zapłaconych pieniędzy może być trudne.

Zobacz również:

Trybunał Konstytucyjny zasięga bowiem opinii resortu finansów o kosztach społecznych rozstrzygnięcia – wyjaśnia jeden z prawników. A w związku z tym, że opłaty pobierane są od milionów Polaków, to prawdopodobnie Trybunał zabezpieczyłby interes kasy państwa.

Zwrot pieniędzy jest więc możliwy, tylko wtedy gdy wygra sprawę przed sądem. Adwokatów gotowych podjąć się tego zadania nie brakuje.