Czy nie będzie już kłopotu z pozbyciem się wraków samochodów straszących na ulicach, parkingach i w przydrożnych rowach? Rząd przyjął projekt ustawy, która zobowiązuje właścicieli chcących wyrejestrować swój pojazd - do złożenia zaświadczenia o oddaniu auta do utylizacji. Do wyrejestrowania nie wystarczy już wyłącznie oddanie tablic rejestracyjnych.

Na razie nie wiadomo od kiedy ustawa będzie obowiązywała. Rząd przewiduje, że wejdzie ona w życie nie wcześniej niż w lipcu przyszłego roku. Jednak zależy to od tempa prac parlamentu, a ponieważ jest to dokument dostosowujący nasze prawo do norm unijnych, rząd ma nadzieje, że posłowie zajmą się nim szybko.

Generalna zasada zawarta w ustawie jest prosta: jeżeli chcesz wyrejestrować samochód, to do wydziału komunikacji musisz dostarczyć tablice rejestracyjne i zaświadczenie, że oddałeś pojazd do utylizacji. Trudności zaczynają się wtedy, gdy zaczynamy pytać, kto za tę utylizację zapłaci. Będzie płacił wytwórca pojazdu lub ten, który pojazd sprowadza - mówi minister ochrony śrdowiska Stanisław Żelichowski.

Antoni Tokarczuk, minister ochrony środowiska zadeklarował w Brukseli pierwsze ustępstwa wobec "Piętnastki". Pytanie więc, czy kiedy Polska wejdzie do UE, to posiadacze starych modeli samochodów, będą musieli się ich pozbyć? czytaj więcej

Ale co z samochodem, który sami sprowadziliśmy z zagranicy? Albo z trabantem, którego producent już nie istnieje? On się sam rozłoży - dobry humor nie opuszcza ministra gospodarki Jacka Piechoty, jednak ani on, ani minister Żelichowski na drażniące pytania dziennikarzy nie potrafili odpowiedzieć.

Foto: Archiwum RMF

05:50