Do 2012 roku może zniknąć nawet kilka polskich Uniwersytetów. Wynika to z konieczności dostosowania nazw uczelni do wymogów zawartych w prawie o szkolnictwie wyższym. Status uniwersytetu mogą stracić młode uczelni, między innymi Uniwersytet Rzeszowski, Warmińsko-Mazurski czy Białostocki.

Wyjaśnię, że uniwersytetem może być uczelnia, która ma prawo do nadawania stopnia doktora na 12 kierunkach. Jeżeli w ciągu 2 lat zagrożone uniwersytety nie dostosują się do wymogów prawa – stracą statut. Zmiany czekają też studentów w nowym roku akademickim.

W tym roku zmienia się dochód na osobę przy ubieganiu się o stypendium socjalne – próg został podwyższony z 570 do 610 złotych – więc o stypendium będzie się mogło ubiegać więcej osób. W przyszłym roku akademickim zmienią się zasady przyznawania stypendiów naukowych. Ich kwota będzie dużo wyższa – ale trafi do mniejszej liczby tylko tych najbardziej wybitnych studentów.

Niedługo zmienią się też zasady przyznawania kredytów studenckich. Ale pieniądze mają trafić do większej liczby studentów, w tym także do tych najbardziej najuboższych, którzy mają ograniczone możliwości poręczenia kredytu.

Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego wyda w tym roku aż 10 mld złotych na rozwój infrastruktury, nowe laboratoria i zagranicznych wykładowców.

W styczniu ruszy wirtualna Biblioteka Narodowa – Dostęp do książek, publikacji naukowych uzyskają wszyscy studenci oraz wykładowcy.