Oficjalna dymisja Marka Kuchcińskiego - nowym marszałkiem Sejmu została Elżbieta Witek. Z kolei jej zastępcą w MSWiA został minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Dzisiaj ujawniono także wykaz lotów premiera Mateusza Morawieckiego. Oficjalnie rozpoczęła się też kampania do wyborów parlamentarnych - w Dzienniku Ustaw pojawiło się prezydenckie postanowienie. Fani siatkówki mieli też dziś okazję do świętowaniu - polska reprezentacja wygrała z Tunezją 3:0. Oto najważniejsze wydarzenia piątku zebrane w naszym Podsumowaniu Dnia.

Marek Kuchciński złożył rezygnację z funkcji marszałka Sejmu

Marek Kuchciński na posiedzeniu Prezydium Sejmu złożył rezygnację z funkcji marszałka - poinformowała po spotkaniu wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.

Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu

Była minister spraw wewnętrznych i administracji oraz posłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek została nowym marszałkiem Sejmu - zdecydowała niższa izba w głosowaniu.

Elżbieta Witek dostała 245 głosów. Kandydatka PO-KO Małgorzata Kidawa-Błońska - 135, a kandydatka PSL-u Urszula Pasławska - 29. 

Mariusz Kamiński szefem MSWiA. Nadal będzie koordynował służby specjalne

Premier Mateusz Morawiecki powierzył obowiązki w MSWiA Mariuszowi Kamińskiego. Zwrócił się też do prezydenta o powołanie go na nowego ministra spraw wewnętrznych i administracji. Minister nadal będzie koordynował pracę służb specjalnych - poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

Ruszyła kampania przed wyborami parlamentarnymi. 17 dni na rejestrację komitetów

W piątek formalnie ruszyła kampania przed wyborami parlamentarnymi - w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu wyborów oraz kalendarz wyborczy. Do 26 sierpnia należy złożyć do PKW zawiadomienie o utworzeniu komitetu.

Pierwszą czynnością wyborczą, przed którą stoją komitety, chcące wziąć udział w wyborach, jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia upływa zgodnie z kalendarzem wyborczym 24 sierpnia, a ponieważ jest to sobota, zatem w praktyce do 26 sierpnia jest czas na złożenie takiego zawiadomienia.

Wyrok ws. Czarnecki-Thun. Poseł musi przeprosić za "szmalcowników"

Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) musi przeprosić eurodeputowaną Różę Thun (PO) za porównanie jej do "szmalcowników" - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny. Czarnecki po ogłoszeniu komentował "Nie zamierzam przepraszać".

Włoski parlament przerywa wakacje. Powodem kryzys w koalicji rządzącej

Politycy we Włoszech czekają na ponowne otwarcie obu izb parlamentu, zamkniętych na czas wakacyjnej przerwy, która miała trwać do września. W związku z kryzysem w koalicji w Izbie Deputowanych i Senacie odbędą się głosowania w sprawie rządu Giuseppe Contego.

Koalicyjna Liga złożyła w Senacie wniosek o przeprowadzenie głosowania nad wotum nieufności wobec premiera. Dzień wcześniej lider tego ugrupowania, wicepremier Matteo Salvini zaapelował o jak najszybsze rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych z powodu rozpadu koalicji z Ruchem Pięciu Gwiazd. Zadeklarował, że będzie ubiegał się o fotel premiera.

Brazylijska prokuratura nie oskarży Neymara o gwałt

"To była relacja miłosna. Nie zostało udowodnione, że doszło do przemocy podczas aktu seksualnego" - podkreśliła prokurator Estefania Paulin informując jednocześnie, że brazylijska prokuratura zrezygnowała z oskarżenia Neymara o zgwałcenie kobiety w Paryżu. Niespełna dwa tygodnie wcześniej z braku dostarczających dowodów zakończono dochodzenie policji w Sao Paulo przeciwko słynnemu piłkarzowi.