Polskie łyżwiarki szybkie przegrały z Holenderkami w finałowym wyścigu rywalizacji drużynowej w igrzyskach olimpijskich w Soczi i zdobyły srebrny medal. Przed czterema laty z Vancouver przywiozły brązowy. Holenderki były zdecydowany mi faworytkami w rywalizacji z podopiecznymi trenera Krzysztofa Niedźwiedzkiego.

Biało-czerwone w składzie: Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska - obie LKS Poroniec Poronin i Katarzyna Woźniak (WTŁ Stegny Warszawa) osiągnęły czas 3.05,55. Holenderki były wyraźnie szybsze. Wynikiem 2.58,05 ustanowiły rekord olimpijski, poprawiając poprzedni z półfinału, gdy uzyskały czas 2.58,43.

W ćwierćfinale i półfinale zamiast Woźniak jechała Natalia Czerwonka (MKS Cuprum Lubin), dzięki czemu medale otrzyma cała czwórka.

Liderką Holenderek była w tym wyścigu czterokrotna medalistka (złoty na 3000 m oraz srebrne na 1000, 1500 i 500 metrów) igrzysk w Soczi w konkurencjach indywidualnych Ireen Wuest. Asystowały jej mistrzyni olimpijska z Soczi na 1500 m Jorien Ter Mors oraz Marrit Leenstra, która do wyścigu drużynowego nie stanęła na podium.

Brązowy medal przypadł łyżwiarkom Rosji, co wywołało euforię na widowni. Po brąz w konfrontacji z Japonkami Misaki Oshigiri, Maki Tabatą i Nana Takagi pojechały brązowa medalistka na 3000 m Olga Graf, Jekaterina Łobyszewa i Julia Skokowa.

Spory udział w brązowym sukcesie Rosjanek ma pracujący z zawodniczkami tego kraju Paweł Abratkiewicz, którego podopieczna Olga Fatkulina wywalczyła srebrny medal na 500 m.

Przed czterema laty w Vancouver na najwyższym podium stanęły Niemki, które nie zdołały zakwalifikować się do igrzysk w Soczi. Srebrne medalistki Japonki teraz musiały zadowolić się czwartą lokatą.

Piąta lokata w Adler Arenie przypadła łyżwiarkom Kanady przed USA, Norwegią i Koreą Płd.

To szósty medal tych igrzysk dla Polski. Wcześniej po złote krążki sięgnęli: Justyna Kowalczyk w biegu na 10 km, dwukrotnie Kamil Stoch, w konkursach na normalnej i dużej skoczni oraz panczenista Zbigniew Bródka na 1500 m, a brązowy zdobyła drużyna łyżwiarzy szybkich.