Kamil Stoch zajął drugie miejsce w mistrzostwach świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie. Zwyciężył Norweg Daniel-Andre Tande, a trzecie miejsce zajął Niemiec Richard Freitag. Rozegrano tylko trzy serie, ostatnia została odwołana z powodu zbyt silnego wiatru.

Kamil Stoch /Philipp Guelland /PAP/EPA

Kamil Stoch został wicemistrzem świata w lotach narciarskich! Wiatr przeszkodził w rozegraniu finałowej serii. Warunki znacząco pogorszyły się i pozwolono oddać skoki zaledwie trzem zawodnikom. W pewnym momencie dyrektor cyklu zawodów - Walter Hofer - powiedział coś do swojej krótkofalówki a zawodnicy, czekający na swoje próby na wieży, zaczęli sobie gratulować.

Wtedy już było wiadomo, że czwarta seria została odwołana. I tak po trzech seriach - Kamil Stoch został wicemistrzem świata!

Dawid Kubacki uplasował się na 10. miejscu, Stefan Hula był 13., a Piotr Żyła - 17. To drugi medal mistrzostw świata w lotach narciarskich wywalczony przez Polaka. Pierwszy - brązowy zdobył Piotr Fijas w 1979 roku w Planicy.

23-letni Norweg Daniel-Andre Tande, mistrz świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie, nie krył wzruszenia. Te emocje gromadzone przez cały weekend puściły i zawodnik zwyczajnie rozpłakał się, ucałował narty, które pozwoliły mu polecieć tak daleko, a następnie padł w objęcia swoich najbliższych.

Na niedzielę zaplanowano rywalizację drużynową. w polskim zespole wystąpią Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Piotr Żyła - tak zdecydował trener Stefan Horngacher.

Stoch uzupełnił swoją medalową kolekcję

30-letniemu Kamilowi Stochowi, który miał już w dorobku prawie wszystkie laury, jakie można wywalczyć na skoczni, brakowało tylko miejsca na podium w lotach. Stoch od początku sezonu prezentuje wyśmienitą formę. Jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, w kilka dni temu po raz drugi rzędu triumfował w Turnieju Czterech Skoczni. Dwukrotny złoty medalista olimpijski z Soczi, mistrz świata z Predazzo przeszedł do historii jako drugi zwycięzca wszystkich czterech konkursów w jednej edycji tej prestiżowej imprezy.

W Oberstdorfie zawodnik z Zębu po raz kolejny zapisał się w historii dyscypliny. Pierwszy raz dokonał tego w lutym 2014 roku, gdy w rosyjskim Soczi dokonał sztuki nieosiągalnej nawet dla swojego wielkiego poprzednika Adama Małysza. Stoch został bowiem trzecim w historii skoczkiem z dwoma złotymi medalami zdobytymi na jednych igrzyskach w konkursach indywidualnych, po Finie Mattim Nykaenenie (1984) i Szwajcarze Simonie Ammannie (2002 i 2010).