Polska przegrała z Portugalią 0:4 i żegna się z mudialem. Choć Polacy mają do rozegrania jeszcze mecz ze USA, to po drugiej porażce nie ma on już żadnego znaczenia. Polaków pogrążył Pedro Pauleta, który dla Portugalii strzelił trzy bramki. Jedno trafienie zaliczył Rui Costa.

Mecz o wszystko rozpoczął się przy rzęsistym deszczu. Polacy zaczęli odważnie i nic nie zapowiadało katastrofy. Jednak Portugalczycy groźniej atakowali i tylko oni w tym meczu zdobywali bramki.

Już w 9. minucie Pauleta mocno uderza, ale piłka przelatuje obok polskiego słupka. Nasi obrońcy pozostawiają za dużo miejsca napastnikom, co szybko wykorzystują Portugalczycy – w 14. minucie pada gol. Pauleta otrzymuje podanie w polu karnym, ładnie przyjmuje piłkę, ogrywa Hajtę i strzela celnie w krótki róg. Jerzy Dudek jest bezsilny.

W 16. minucie z boiska schodzi kontuzjowany Kałużny, na murawie pojawia się Arkadiusz Bąk. Polacy atakują, ale wygląda na to, że nie mają pomysłu na skonstruowanie akcji. Portugalczycy czekają zaś na ataki na swojej połowie boiska i groźnie kontrują. Często też faulują - żółte kartki ujrzeli: Frechaut, Costa i Jorge. Taki sam kartonik zobaczył też Świerczewski i Bąk.

Drugą połowę Polacy znów rozpoczęli odważnie, ale za szybko tracili piłkę. W 56. min - prostopadłe podanie od Krzynówka, który wpada w pole karne, ale przy strzale piłka schodzi mu z nogi. Trzy minuty później piłka wpada do portugalskiej siatki, ale sędzia nie uznaje gola, bo wcześniej Kryszałowicz w walce o piłkę fauluje bramkarza Portugalczyków.

Bramka pada, ale z drugiej strony boiska. W 65. minucie kontra Portugalczyków. Petit podaje do Figo, ten do Paulety, który wślizgiem trafia do siatki. 2:0 dla Portugalii. Dziesięć minut później było już 3:0 - bramkę znów strzela Pauleta. Portugalski napastnik przyjmuje piłkę na 20 m od bramki Dudka. Z dziecinną łatwością mija Wałdocha i trafia do siatki. Polaków 88. minucie pogrążył w Rui Costa. Koniec marzeń o wyjściu z grupy...

Oprócz Polski (grupa D), bez względu na wyniki ostatnich spotkań grupowych, z mistrzostwami żegnają się Słowenia (B), Chiny (C), Arabia Saudyjska (E) i Nigeria (F). Pewne awansu do 1/8 finału są dwie drużyny - Hiszpania (B) i Brazylia (C).

W piątek polscy piłkarze rozegrają ostatni mecz w mistrzostwach - z USA.