Będą kolejne zmiany w przepisach dotyczących przymusowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen i spoza Unii Europejskiej. Chodzi o zdjęcie kwarantanny z dzieci do 12. roku życia, które podróżują z zaszczepionymi rodzicami lub opiekunami.

Przepisy dotyczące przymusowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen trzeba było zmienić kilka godzin po opublikowaniu ostatniego rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

Cały ciężar związany z procedurą spadał bowiem m.in. na przedstawicieli straży granicznej. Chodzi na przykład o kierowanie na kwarantannę pasażerów prosto z lotnisk. Również sanepid miał poważny problem z interpretacją zapisów: czy dzieci mają być kierowane na kwarantannę, czy też nie.

Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że dzieci zaszczepionych osób przylatujących np. z Wielkiej Brytanii są zwolnione z kwarantanny. Jednak w opublikowanej wersji rozporządzenia został zapis, że dotyczy to tylko wewnętrznej granicy UE. A to oznacza, że dzieci - jak i rodzice - musiałyby trafiać na kwarantannę. Przepisy mają więc zostać doprecyzowane.

Ministerstwo odpowiada

"Dzieci do 12 roku życia osób szczepionych, które przyjeżdżają do nas spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, są zwalniane z kwarantanny z automatu" - powiedział w czwartek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Z kwarantanny zwalnia szczepienie uznawane w Unii Europejskiej. "Musi to być szczepionka dopuszczona w granicach UE, dopuszczana przez Europejską Agencję Leków (EMA)" - zaznaczył.

Rzecznik MZ zapowiedział, że "do soboty zostaną doprecyzowane przepisy".

"Jeżeli Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że w większości Europy za zakażenia koronawirusem będzie odpowiadała Delta w 70 proc., a na przełomie sierpnia i września w 90 proc., to widzimy jak dużym zagrożeniem jest ten wirus" - tłumaczył.

Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że wirus Delta jest jeszcze bardziej zjadliwy, niż wariant brytyjski. "Dlatego musimy zadbać o ochronę granic". Jak dodał, "obostrzenia dotyczące granic są dziś najważniejszymi, z jakimi musimy mieć do czynienia".
Poinformował, że transmisja wirusa Delta w Polsce nie jest duża. "To, co nam może zagrozić, to przedostanie się licznych grup obywateli z innych państw, którzy będą zakażeni i którzy rozpropagują ją w Polsce" - wyjaśnił Andrusiewicz.

Przypomniał, że "w strefie Schengen i Europejskim Obszarze Gospodarczym są wdrażane rozwiązania dotyczące Unijnego Certyfikatu Covidowego, dlatego rozróżniamy kraje Unii Europejskiej od pozostałych państw". Posiadanie certyfikatu jest świadectwem bezpieczeństwa uznawanym w granicach UE.

Kto nie musi iść na kwarantannę?

Przymusowa kwarantanna trwa 10 dni. Można ja minimalnie skrócić, jeśli po siedmiu dniach zrobimy test na koronawirusa. Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców.

Jeśli chodzi o kierunki, to kwarantanna nie dotyczy osób przyjeżdżających do Polski z krajów strefy Schengen oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego - czyli Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Cypru.

Od środy siedmiodniowa kwarantanna dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii

Obowiązkowa kwarantanna będzie obowiązywała m.in. przyjeżdżających do Polski z Wielkiej Brytanii. 

Rozporządzenie Rady Ministrów z 22 czerwca 2021 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zostało podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego i opublikowane w Dzienniku Ustaw 22 czerwca 2021 r.

Dodatkowe restrykcje dotykać miały nie tylko - jak do tej pory - osób przybywających z Indii, Brazylii czy Republiki Południowej Afryki, ale także ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru oraz zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo - zaznaczył szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Od czasu pojawienia się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego Covid-19, wykryto kilka jego wariantów genetycznych. Wariant delta pierwszy raz zidentyfikowano w Indiach w październiku 2020 r. i oznaczono go jako wariant wzbudzający obawy Światowej Organizacji Zdrowia.

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji wariantem delta. Liczba zakażeń rośnie również m.in. w Rosji.



Opracowanie: